فیلتر


کابل کولری

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

کابل کولری

 جایی که از این کابل ها در تولید و نصب انواع کولر استفاده می شود در اصطلاح به آن ها کابل کولری گویند. هادی به کار رفته در ساخت این کابل ها از نوع مسی است و دارای روکشی از جنس pvc و میانگین ولتاژ بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هستند. این محصولات دارای انواع مختلفی بوده که از هر یک از آن ها در یک مدل کولر استفاده می شود. برای کسب اطلاع در رابطه با سایز کابل مورد استفاده در کولر مورد نظر، می توان به اطلاعاتی که در پلاک کولر درج شده است، مراجعه کرده و سایز اصلی و نوع کابل را از آنجا بفهمید.

نکته: هرگز از کابل هایی که دارای بریدگی هستند استفاده نکنید چرا که امکان به وجود آمدن خطر و آتش سوزی را در پی دارد.

نکته: به منظور به دست آوردن سایز قطعی کولر توسط پلاک آن، می توانید ظرفیت سرمای آن را تقسیم بر ۳٫۵ و این مقدار به دست آمده را با ۱۲ ضرب کنید و جواب به دست آمده را به عنوان سایز مناسب برای کولر در نظر بگیرید. البته در زمان استارت کار کولر، کابل باید ۱٫۵ برابر بیشتر از توان خود جریان انتقال دهد. لذا به این منظور از کابل های دارای کیفیت بالا استفاده نمایید.

یکی از مهم ترین قسمت های کابل کولری، غلاف است که وظیفه اصلی آن پوشش دهی سیم های اصلی و نیز حفاظت از آن ها در برابر ضربات، ممانعت از نفوذ رطوبت و... است. در یک کابل کولری هم عایق کابل و هم غلاف از جنس پی وی سی هستند.

مشخصه های کابل کولری

برخی از مشخصه های کابل کولری به شرح است:

  • انعطاف پذیری پایین نسبت به سایر کابل ها
  • عایق پی وی سی
  • هادی رسانا از جنس فلز مس
  • دارای مقاومت بالا در مقابل ضربات به واسطه استفاده از غلاف
  • مناسب استفاده در ساختمان های خشک و مرطوب
  • دارای ضخامتی در حدود ۷ سانتی متر

کاربرد کابل کولری

عواملی که به انتخاب یک کابل مناسب برای کولر کمک می کند، میزان عمر مفید و همچنین جریان الکتریکی مصرفی کولر هستند. این کابل ها در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرند:

  • استفاده به عنوان کابل اتصال در انواع وسیله های الکتریکی که دائما باید به برق متصل باشند.
  • استفاده در انواع اسپیلت ها و کولر های گازی
  • استفاده در کولر های آبی

انواع کابل کولری

این محصولات بر اساس کارایی که دارند به چندین دسته تقسیم می شوند که هر یک در دو نوع مفتولی و افشان موجود هستند.

کابل های فرمان کولر گازی

مبادله کردن فرمان ها و سیگنال های کنترل کننده کولر، توسط کابل های فرمان انجام می شود و سیگنال های خاموش و یا روشن شدن آن توسط کابل های کولری به کمپرسور مخابره می شود. علاوه بر آن کولر های گازی دارای سنسورهای دمایی خاصی هستند که توسط آن ها می شود دمای محیط را تشخیص داد‌‌. رشته های موجود در کابل و سایز آن به نوع کولر ( اسپیلت یا یونیت جدا) بستگی دارد. روکش این کابل ها به رنگ مشکی و از جنس پی وی سی است.

کابل برق کولر گازی

طول این کابل ها از محل یونیت داخلی تا خارجی است که این طول و قدرت مصرفی کولر از جمله عوامل تاثیر گذار در سایز این کابل ها هستند. این محصولات نرخ جریان الکتریکی بالایی دارند در نتیجه نسبت سطح مقطع این کابل ها در حدود ۴ است و در دو نوع سه رشته ای ( فاز، نول، ارت ) و دو رشته ای بدون ارت موجود هستند.

کابل های کولر آبی

وظیفه اصلی این محصولات تامین نمودن جریان الکتریکی برای موتور کولر آبی است. این کابل ها دارای ۴ رشته هستند که از این چهار رشته، یکی برای پمپ، یکی برای دور کند، یکی دور تند و دیگری نول است. (در کابل سیم ارت وجود ندارد.) کابل های کولر آبی دارای نرخ جریان الکتریکی کم تری نسبت به کابل کولر گازی هستند. لذا، نسبت سطح مقطع در این نوع کابل ها پایین و در حدود ۱۶ بوده که مناسب انتقال جریان های کم است.

❌ برای انتخاب کابل مناسب برای کولر آبی، باید به مشخصات درج شده بر روی پلاک آن توجه نمود.

کابل های مفتولی کولری

مفتولی کولری از جنس مفتول های مسی با روکش و عایق پی وی سی بوده که در غلاف های مشکی و سفید رنگ موجود هستند. این کابل ها را می توان در محیط های خشک و مرطوب مورد استفاده قرار داد.

کابل های افشان کولری

این محصولات از جنس مسی افشان هستند که جنس عایق آن ها پی وی سی و در دو رنگ مشکی و سفید مو جود هستند. از افشان کولری در محیط های خشک استفاده می شود و قیمت آن نسبت به کابل های مفتولی ارزان تر است.

قیمت کابل کولری

از جمله پارامترهای تاثیرگذار در قیمت کابل کولر، می توان به مواردی از جمله جنس، سایز، روکش، متراژ و...اشاره کرد. همچنین از دیگر موارد می توان خرید از فروشگاه های معتبر و با سابقه را نام برد. از آن جایی که هر برندی یک قیمت برای محصولات خود دارد ( مثلاً لوله ای با سایز ۱٫۵ را ممکن است در یک برند دیگر با قیمت لوله ی سایز ۲٫۵ خریداری نمایید.)، خرید از یک برند خوب با محصولات با کیفیت و ارزان قیمت، بسیار مهم است.

نکته: با توجه به نوسان قیمت ها، نمی توان یک قیمت ثابت برای یک محصول تعیین نمود. زیرا، این مقادیر دارای تغییرات روزانه هستند.