برق کشی ساختمان

برق کشی ساختمان

برق کشی ساختمان از بخش های مهم ساخت هر ساختمانی به حساب می آید و ساختمان بدون برق را هرگز نمی شود تصور کرد و جایی در زندگی ها امروزی ندارد. برق کشی ساختمان از مواردی است که می بایست کاملا با دقت و ریزبینی انجام شود، چرا که کوچک ترین خطا ها نیز در آن ضررهای جانی و مالی برای ساکنان ساختمان به دنبال خواهد داشت. همراهی با این محتوا اطلاعات لازم و کافی را در خصوص برق کشی ساختمان در اختیار شما قرار خواهد داد. با ما همراه باشید.

اهمیت برق کشی ساختمان ها

برق کشی ساختمان ها تقریبا با آغاز کار به ساخت ساختمان شروع می شود و مرحله به فرآیند روند آن تکمیل خواهد شد و در اخر کار با جایگذاری کلید، پریز و متصل کردن لامپ ها پایان می پذیرد، البته در برق کشی هایی که در گذشته انجام می شد سیم کشی برق را روی دیوار ها انجام می دادند که این کار به دلیل ان که زیبایی خانه را بر هم می زد تقریبا قدیمی شده است.

در زمان برق کشی ساختمان های امروزی باید بسیار مهارت داشت و نسبت به تمام قسمت های فنی آشنایی داشت چرا که دامنه برق کشی ساختمان مواردی چون نصب آیفون، نصب کولر، نصب دوربین و .... را در برمی گیرد که هر کدام لازمه دقت و توجه بسیار زیادی است. روش های برق کشی ساختمان

برای برق کشی ساختمان دو روش وجود دارد که در ادامه این روش ها به صورت مجزا برای آشنایی بیشتر شما شرح خواهیم داد:

 • برق کشی به روش روکار:

در این روش همان طور که از نامش پیداست سیم های برق بر روی دیوار ها دیده می شوند و تمام ابزار آلاتی که در زمان برق کشی لازم است بر روی دیوار قرار دارند که نمای چندان زیبایی ندارند و برای منظم کردن سیم ها از داکت استفاده می کنند.

 • روش توکار:

این روش نیازمند آن است که در مرحله نازک کاری لوله هایی برای راحتی در قرار دادن و نصب سیم های برق داخل دیوار ها و سقف قرار داده شود و پس از پایان کار ساختمان برق کشی انجام شود. برق کشی به روش تو کار قابلیت اجرا به روش های گوناگونی دارد که شامل موارد زیر می شود:

 1. برق کشی با جعبه تقسیم: این روش در گذشته بیشتر به کار گرفته می شد. در این روش یک جعبه تقسیم بر روی قسمت های بالایی دیوار قرار می دادند تا نحوه سیم کشی به پریز، لامپ و دیگر موارد برقی را انجام دهد.
 2. برق کشی با قوطی کلید و پریز: در این روش قوطی های کلید و پریز جای جعبه تقسیم ها را گرفته اند و سیم ها در همان کلید ها تقسیم می شوند.
 3. برق کشی با تابلوی توزیع: این روش در انواع ساختمان ها از جمله مسکونی، تجاری و ... به کارگرفته می شود و برق کشی آن به این صورت است که از هر قسمت یک سیم به داخل جعبه تقسیم راه پیدا می کند.

در روش برق کشی توکار با جعبه تقسیم عیب یابی بسیار سخت و پیچیده است اما در برق کشی با تابلو توزیع برق به دلیل جدا و مشخص بودن سیم هر قسمت عیب یابی بسیار راحت است.

مقایسه دو روش برق کشی ساختمان

همان طور که گفته شد برق کشی به دو روش توکار و روکار انجام می شود که در زیر برای آشنایی بیشتر با این روش ها هر دو را مورد مقایسه قرار می دهیم:

 • در روش برق کشی روکار به سبب رو بودن تمامی ابزار به کار رفته مانند سیم ها اگر مشکل و عیبی در برق کشی به وجود آید برطرف نمودن آن نسبت به روش توکار که اتصالات در داخل هستند، آسان تر است.
 • در روش روکار امکان برخورد سیم ها و به وجود آمدن اتصال بسیار زیاد است که از عوامل آتش سوزی به حساب می آید.
 • روش روکار بسیار ساده تر از روش توکار است.
 • روش توکار نسبت به روکار زیبایی بیشتری دارد و پر استفاده تر است.

نحوه و مراحل برق کشی ساختمان

به توجه به این موضوع که در برق کشی ساختمان باید فرآیند را مرحله به مرحله انجام داد، در این قسمت سعی داریم مراحل را به صورت کامل برای شما شرح دهیم:

 • مرحله اول مربوط به آشنایی با وسایل و ابزار لازم در برق کشی ساختمان است که برخی از آن ها عبارتند از:
 • انبردست
 • سیم لخت کن
 • فازمتر
 • ولت متر
 • مرحله دوم مربوط به نقشه سیم کشی برق ساختمان است که در آن با توجه به نقشه ساختمان مکان به کار گیری لامپ، جعبه تقسیم، فیوز و ... را در نقشه مشخص کنید.
 • مرحله سوم مربوط به قرار دادن لوله و قوطی هاست که آغاز آن همزمان با تمام شدن اجر چینی دیوار ها خواهد بود که توسط دستگاه ها محل هایی که قرار است لامپ، پریز و ... قرار بگیرد کنده شود و سپس قوطی ها و لوله ها را جایگذاری کنند. این مرحله بسیار مهم است و باید با دقت انجام شود. پس از نصب ان ها باید قوطی ها و لوله ها را از مواد سیمانی یا هر آلودگی دیگر پاک کنیم تا مسدود نشوند.
 • مرحله بعدی نوبت به سیم کشی می رسد که باید سیم های برق از میان لوله ها عبور داده شوند و کاملا سیم ها محکم شوند تا از لوله ها خارج نشوند.
 • مرحله آخر که پس از اتمام ریزه کاری های داخل ساختمان چون سفید کاری، کاشی کاری و ... انجام می گیرد نصب پریزها و کلید ها، آیفون و ... است که باید با دقت انجام شود و از اتصال سیم ها به یکدیگر خودداری شود.

اصول و قوانین برق کشی ساختمان 

هر حرفه ای نیازمند قوانین و مقرراتی است تا کارها به درستی پیش بروند و علاوه بر آن ایمنی لازم را داشته باشد. برق کشی ساختمان نیز اصول و قواعد خاص خود را دارد و کسانی که در این زمینه فعالیت دارند باید نسبت به آن واقف باشند، برخی از این اصول عبارتند از:

 • باید قطر لوله ها و سیم ها به طور استاندارد انتخاب شوند به طوری که قطر درونی لوله ها بیش از 1.3 برابر قطر دسته سیم ها باشد.
 • لوله ها در زمان به کار گیری باید خالی باشند.
 • از پیچش سیم به منظور برقراری اتصال جلوگیری کنید.
 • از ایجاد بیشتر از چهار خم نود درجه در برق کشی ساختمان به روش توکار در لوله کشی بین دو جعبه تقسیم خودداری شود.

 

لازم است بدانید که برق کشی ساختمان دارای ریزه کاری های زیادی است که باید با دقت هر چه تمام تر انجام شود بنابراین اگر قصد ورود به این حرفه پردرآمد را دارید می توانید از پکیج های آموزشی استفاده کنید و یا از کار کردن در کنار افراد با تجربه در این زمینه بهره بگیرید که روش دوم زمان بر است و وقت زیادی  از شما خواهد گرفت.

 

نظرات