کابل شیلددار

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

کابل شیلد دار

برای انتقال جریان های آنالوگ و دیجیتال از کابل های شیلد دار استفاده می شود. این نوع کابل ها دارای پوشش دهی بالایی هستند که نقش حفاظت کنندگی را در سیستم ها ایفا می کنند. کابل هایی که در پروژه های مخابراتی استفاده می شوند از این نوع خاص هستند و از آن جایی که هر فرد در طول شبانه روز به نحوی با تلفن ارتباط دارد، بهتر است که اطلاعاتی در رابطه با این کابل ها در دست داشته باشد. موضوع این مقاله در ارتباط با کابل شیلد دار است. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

کابل شیلد دار چیست؟

کابل هایی که دارای یک لایه محافظ در داخل و مابین سیم ها هستند و اطلاعات موجود در آن ها را در برابر اختلالات الکتریکی و فشارهای مکانیکی، نگهداری و حفاظت می کنند، کابل شیلد دار گویند. این محصولات در توزیع و انتقال، سیگنال های آنالوگ و دیجیتال کاربرد دارند. به بیانی دیگر از آن ها در کابل های انتقال و توزیع جریان الکتریکی و کابل های تلفن و مخابراتی استفاده می شود. کابل های شیلد دار در انواع مختلف و با کیفیت های متنوع موجود هستند که هر یک از این مدل ها به کارایی کابل مورد نظر بستگی دارد. مثلا در مدارهای الکتریکی که در سیستم کنترل و فرمان هستند از این محصولات به منظور جلوگیری از اختلال در سیگنال ها و نویزگیری استفاده می شود. در واقع کابل های شیلد دار عامل برطرف سازی اختلالات و جلوگیری از خطاهای احتمالی در پارامترهای دریافتی هستند.

در این نوع از کابل ها لایه محافظتی، شیلد نام دارد و از آن ها در کابل های فشار قوی برق استفاده شده که مانع از نشت جریان برق می شود و براساس کارایی شامل موارد زیر هستند:

 شیلد های استاتیک: از این محافظ ها جهت جلوگیری از ایجاد نویز در کابل های دسته ای استفاده می شود که از یک لایه پلی استر و یک سیم ارت از جنس مس قلع اندود شده و یک لایه فویل آلومینیومی تشکیل شده است.

شیلد های سیم: از سیم های دارای شیلد جهت متصل کردن کابل های کواکسیال استفاده می شود که از جمله کاربردهای آن می توان به استفاده در موارد زیر اشاره کرد:

 • سیگنال آر آف
 • استفاده در آنتن های رادیویی که به صورت غیر حرفه ای فعالیت می کنند.
 • توزیع سیگنال آنالوگ در دیجیتال های تلویزیون داخلی
 • دستگاه های تست جریان الکتریسیته

کاربردهای کابل شیلد دار

به طور کلی از این محصولات در مکان هایی که نویز وجود دارد استفاده می شود. برخی از کاربردهای کابل شیلد دار به شرح زیر است:

 

 • در مکان هایی که شدت جریان الکترو مغناطیس بوده و بار الکتریکی کابل ها را تحت تاثیر قرار می دهد.( مانند دکل های مخابراتی (
 • در سیستم های کامپیوتری
 • کابل هایی که به منظور منتقل کردن تصاویر استفاده می شوند. ( مانند دوربین های مدار بسته)
 • مجموعه های امنیتی
 • سیستم های الکتریکی
 • قطع کردن و ممانعت از ایجاد سیگنال RF
 • مسدود کردن تمامی میدان های الکترواستاتیک به منظور جلوگیری از به وجود آمدن نویز و قطع کردن سیگنال ها
 • سیستم شبکه های مخابراتی

نکته: از این کابل ها در منازل مسکونی استفاده نمی شود. اما امروزه در اکثر ساختمان های تازه تاسیس از آن ها به منظور جلوگیری از جریان نیوز احتمالی در آینده به کار گرفته می شود.

انواع کابل شیلد دار

کابل شیلد دار دارای یک وظیفه اصلی است که بر اساس کاربردهای آن، این محصولات را به چندین دسته تقسیم می کنند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 شیلد دار صوتی:

وظیفه این کابل ها انتقال موج های صوتی از یک نقطه به نقاط دیگر است. این محصولات جزو پرکاربرد ترین لوازمی به شمار می روند که در وسایل برقی استفاده می شوند و وظیفه اصلی آن ها، حذف تمامی نویز ها در حین منتقل کردن موج های صوتی بوده و برای این ویژگی دارای یک مقدار ثابت هستند. شیلد دار های صوتی به انواع زیر تقسیم می شوند:

تافته: در این نوع کابل، رشته های مسی بافته شده ای اطراف سیم هادی را احاطه کرده و از آن حفاظت می کند. این محصولات دارای میزان پوشش دهی بالای۵۰در صد هستند. اما، عیب هایی نیز دارند که از جمله آن ها می توان به گران بودن قیمت کابل و سخت و غیر منعطف بودن آن اشاره کرد.

خدماتی: این محصولات نیز مانند شیلد دار بافته هستند. اما، با این تفاوت که لایه ای صاف از رشته های مسی، دورادور هادی اصلی را فرا گرفته و این رشته ها در جهت موافق سیم منتقل کننده سیگنال قرار دارند. همچنین دارای انعطاف پذیری بیشتر و حفاظت کم تری نسبت به کابل بافته هستند.

فویل دار: این نوع از کابل های صوتی بسیار با کیفیت بوده و می توان گفت توانایی حفاظتی آن ها صد درصد است. در ساختار شیلد فویل دار، یک ورق فویل آلومینیومی که عایقی از آبکاری مس دارد و مایلار ( نوعی پلی استر) به کار رفته است. این محصولات با توجه به قیمت پایین، کیفیت پوشش دهی بالا و وزن کم، یکی از محبوب ترین نوع کابل صوتی به شمار می روند. از تنها عیوب آن ها این است که در صورت خم شدن بیش از حد، پوشش اطراف خود را از دست می دهند. زیرا، دارای خاصیت انعطاف پذیری بسیار پایینی هستند.

شیلد دار مخابراتی:

 این کابل ها در شبکه های تلفن کاربرد دارند. در این محصولات از دو نوع  کابل زمینی و هوایی استفاده می شود که نوع زمینی را در بیرون از ساختمان ها و نوع هوایی را برای داخل ساختمان استفاده می کنند. هر دو مدل از یک جنس بوده و تنها تفاوت آن ها در جنس روکش است. زیرا، کابل های زمینی به عایقی مقاوم تر نیازمند هستند. شیلد دارهای تلفن به دلیل پوشش دهی و محافظت بالایی که دارند در مکان های  که به حفاظت فراوان نیازمند بوده، مورد استفاده قرار می گیرند.