کابل کواکسیال و انواع آن

کابل کواکسیال و انواع آن

همه ما تا به حال حداقل برای یک بار کابل های کواکسیال را از نزدیک دیده ایم، این کابل ها به نام کابل آنتن هم می شناسیم و در تلویزیون ها و دیگر دستگاه ها از این کابل ها استفاده می شود. در ادامه قصد داریم اطلاعاتی را در رابطه با کابل کواکسیال و انواع آن بیان کنیم و اگر شما هم به دنبال اطلاعاتی در رابطه با این کابل ها هستید، پیشنهاد می دهیم که ادامه مطالب را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

کابل کواکسیال چیست؟

در ابتدا و برای شروع لازم می دانیم از این موضوع شروع کنیم که اصلا کابل کواکسیال چیست و اطلاعاتی کلی و مهم را در رابطه با این کابل ها بیان کنیم. توجه داشته باشید که این کابل ها در گروه کابل های مسی جای می گیرند.

این کابل ها به طور کلی دو لایه دارند، لایه ابتدایی یا دورنی همانی است که از جنس مس است و وظیفه انتقال دیتا و داده را بر عهده دارد، توجه داشته باشید که انتقال دیتا توسط این کابل ها بدون هیچ گونه تداخلی انجام می شود و این موضوع باعث می شود که در نهایت نتیجه کار کیفیت بالایی داشته باشد.

لازم به ذکر است که این قسمت مسی کابل کواکسیال با استفاده از یک لایه پلاستیکی پوشیده می شود، این لایه پلاستیکی در واقع محافظ کابل است و نقش بسیار مهمی را هم ایفا می کند. به این موضوع توجه داشته باشید که عوامل محیطی در بعضی از موارد می توانند باعث اختلال در دیتا شوند، به همین دلیل وجود این لایه محافظ اهمیت بالایی دارد.

لازم به ذکر است که اگر دیتا بدون هیچ تداخل و تاثیر پذیری از عوامل محیطی با استفاده از کابل کواکسیال منتقل می شود، دقیقا به دلیل وجود همین لایه محافظ است، پس این لایه نقش بسیار مهمی دارد و نباید به آن توجه بود.

ساختار کابل کواکسیال چگونه است؟

بعد از آن که اطلاعاتی کلی و البته کاربردی را در رابطه با کابل کواکسیال بیان کردیم، حال لازم می دانیم که اطلاعاتی را هم در رابطه با ساختار این کابل ها ارائه دهیم، البته در مطالب بالا اشاره ای کوتاه و غیر مستقیم به ساختار این کابل ها داشته ایم، اما در این قسمت به طور دقیق این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

همانطور که گفتیم در هسته مرکزی کابل کواکسیال یک عنصر هادی قرار دارد که از جنس مس است، این سیم می توان به دو صورت ساده و تابیده شده وجود داشته باشد، لازم به ذکر است که تفاوتی در ساده یا تابیده بودن سیم وجود ندارد و تاثیری بر روی کیفیت نتیجه نهایی نخواهد داشت.

توجه داشته باشید، همانطور که گفتیم در کابل کواکسیال لایه ای به عنوان محافظ وجود دارد، لازم به ذکر است که این محافظ ها دو نوع هستند، یکی را محافظ درونی می نامند و به طور مستقیم با سیم مسی در تماس است، این محافظ باعث می شود که دیتا در هنگام انتقال تداخل نداشته باشد.

محافظ بیرونی کابل را در برابر عوامل محیطی محافظت می کند. به این نکته توجه داشته باشید که وجود این دو محافظ در کنار همدیگر در کابل کواکسیال اهمیت بالایی دارد و در صورت حذف یکی از آن ها ساختار کلی کابل با مشکل رو به رو می شود و دیگر استفاده از آن این نتیجه رضایت بخش را نخواهد داشت.

انواع کابل کواکسیال

بعد از آن که در رابطه با اینکه اصلا کابل کواکسیال چیست و این کابل چه ساختاری دارد، اطلاعاتی را بیان کردیم، حال لازم می دانیم که در رابطه با انواع کابل کواکسیال هم مطالبی را بیان کنیم و پیشنهاد می دهیم که ادامه مطالب را از دست نداده و همچنان تا انتها با ما همراه باشید.

کابل کواکسیال هارد لاین

در این نوع از کابل ها شاهد این هستیم که سیم مسی که به عنوان هادی استفاده می شود، گرد و دایره ای است، البته این تنها ویژگی خاص این نوع از کابل ها نیست. لایه ای که به عنوان محافظ درونی کابل استفاده می شود، از جنس مس و آلومینیوم است.

توجه داشته باشید که نوع از کابل های کواکسیال برای اتصال ترانسمیتور ها به آنتن ها استفاده می شوند و برای این کار کاربرد دارند. اطلاع از کاربرد های کابل هم به شما کمک می کند که انتخاب درست و مناسبی را داشته باشید و طبیعی است که اهمیت بسیار بالایی دارد.

کابل کواکسیال تریاکسیال

در مطالب بالا ساختار کلی کابل کواکسیال را بیان کردیم و گفتیم که به طور معمول دو لایه محافظ دارند، این در حالی است که در این نوع از کابل ها شاهد استفاده از سه لایه محافظ هستیم و علت آن هم محافظت بیشتر از دیتای منتقل شده است.

کابل کواکسیال تریاکسیال در ویدئو ها استفاده می شود و از آن جایی که در ویدئو ها انتقال صحیح و کامل دیتا اهمیت بالایی دارد، برای اطمینان بیشتر از سه لایه محافظتی استفاده می کنند.

کابل کواکسیال ریجید لاین

در این نوع از کابل ها شاهد استفاده از دو کانال مسی هستیم که یکی از  آن ها به عنوان لوله ای محافظتی استفاده می شود، البته لازم به ذکر است که این لوله خاصیت خم شدگی و تاشدن را ندارد و در هنگام استفاده باید به این موضوع مهم توجه داشته باشید تا با مشکلی رو به رو نشوید.

در رابطه با کاربرد کابل کواکسیال ریجید لاین هم باید بگوییم که مصارف این کابل ها جنبه داخلی دارد، یعنی بین ترانسمیتورهای قوی که برای انتقال فرکانس های رادیویی استفاده می شوند، از این کابل ها استفاده می شود و باید بگوییم که در نهایت شاهد کیفیت بالایی خواهیم بود.

کابل کواکسیال Radiating cable

در رابطه با ساختار این کابل ها باید بگوییم که شباهت بسیار زیادی با کابل کواکسیال هارد لاین دارند و تنها تفاوتی که بین این دو نوع کابل وجود دارد، در رابطه با فرکانس رادیویی این دو است که البته باعث می شود این دو کابل کاربردهای متفاوتی هم داشته باشند.

در رابطه با کاربردهای کابل کواکسیال Radiating cable باید بگوییم که در تونل های زیر زمینی، در آسانسور ها و مهم تر از همه در تجهیزات نظامی از این کابل ها استفاده می شود، با توجه به این موضوع باید بگوییم که کیفیت انتقال دیتا در این کابل ها بسیار بالا است.

کابل کواکسیال RG به چه معنی است؟

در این مطلب قصد داریم که هر آن چه در رابطه با کابل کواکسیال را بیان کنیم تا در انتها سوال و ابهامی در رابطه با این موضوع وجود نداشته باشد. یکی از سوال هایی که در رابطه با کابل کواکسیال پیش می آید، در رابطه با اندازه آن ها است و البته طبیعتا همه می دانیم که هر کابلی با توجه به اندازه آن هم دسته بندی می شود.

RG در حقیقت مخفف کلمه Radio Guide است، توجه داشته باشید که اندازه بزرگی هر کابل یا به نوعی ضخامت آن را مشخص می کند. به این موضوع توجه داشته باشید، هنگامی که در رابطه با اندازه و بزرگی یک کابل بحث می کنیم، دقیقا منظور ما همان سیم هادی یا هسته مرکزی کابل است.

نکته دیگری که در رابطه با RG هر کابل باید به آن توجه داشته باشید این است که کابل هایی با RG پائین تر، یعنی کابل هایی که هسته ای نازک تر دارند، قدتر انتقال دیتا در آن ها بیشتر است و معمولا می توانند برای انتقال دیتا در فاصله های دور تر از آن ها استفاده می شود و البته این موضوع هم اهمیت بالایی دارد که باید به آن توجه داشته باشید.

به عنوان مثال اگر از کابل کواکسیال برای انتقال دیتا در دوربین های مدار بسته استفاده می کنید، بهتر آن است که از کابل کواکسیال با RG پائین استفاده کنید، در این حالت دیتا با کیفیت بهتری به مقصد می رسد و دیگر نگرانی خاصی بابت این موضوع نخواهید داشت.

کابل کواکسیال ترکیبی به چه معنا ست؟

از دیگر مطالبی که در رابطه با کابل های کواکسیال باید به آن توجه داشته باشید، این است که کابل کواکسیال به چه معنی است و چه کاربردهایی دارد؟ در ابتدا باید بگوییم که این نوع از کابل ها در بازار طرفداران بسیاری دارند و تقاضا برای خرید آن ها بالا است.

کابل کواکسیال ترکیبی به این معنی است که به طور همزمان بتواند دیتا و انرژی برق را انتقال دهد، در این حالت نباید این دو (انرژی برق و دیتای منتقل شده) بر روی یکدیگر اثر مخرب داشته باشند، زیرا کیفیت سینگال تحت تاثیر قرار می گیرد و این موضوع اهمیت بسیار بالایی دارد.

در رابطه با کاربردهای این کابل ها هم باید بگوییم که در دوربین های مدار بسته از آن ها استفاده می شود. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که استفاده از آن ها مزیت های بسیاری را برای شما به همراه خواهد داشت که در ادامه تعدادی از مهم ترین مزیت های آن را ذکر خواهیم کرد.

مزیت های استفاده از کابل کواکسیال ترکیبی

استفاده از این کابل ها مزیت های زیرا را برای شما به همراه دارد؛

  • استفاده از این کابل باعث می شود که در نهایت با کیفیت بالایی بتوانید دیتای مورد نظر خود را انتقال دهید.
  • استفاده از این کابل ها ظرافت بالایی دارد، یعنی به جای استفاده از دو کابل و شلوغ کردن محیط به سادگی از یک کابل استفاده می کنید.
  • استفاده از این کابل ها باعث می شود که هزینه کمتری هم برای تهیه کابل ها پرداخت کنید، یعنی مقرون به صرفه هستند.
  • و ...

کابل کواکسیال صوتی چه کاربردی دارد؟

کابل های کواکسیال برای انتقال دیتا استفاده می شوند، حال این دیتا می تواند هر چیزی باشد، اما معمولا این کابل ها برای جابه جایی و انتقال تصویر به کار برده می شوند و برای انتقال صوت به تنهایی کارایی چندانی ندارند.

اما در بعضی از موارد شاهد این هستیم که برای انتقال صوت بین دو دستگاه هم از کابل کواکسیال استفاده می کنند، اگر چه کابل HDMI بهترین کابل برای انتقال صوت با کیفیت بسیار بالا است، اما در نبود آن کابل کواکسیال هم انتخاب مناسبی خواهد بود.

هزینه خرید کابل کواکسیال

از دیگر نکاتی که در رابطه با کابل کواکسیال برای مخاطب ها پیش می آید، هزینه خرید آن ها است. به این موضوع توجه داشته باشید همانطور که در مطالب بالا دیدیم، این کابل ها انواع مختلفی دارند و البته هر یک از آن ها هم می توانند در اندازه های مختلفی در بازار وجود داشته باشند.

با توجه به این موضوع و البته فاکتورهای دیگری به سادگی نمی توان قیمت دقیقی را برای کابل کواکسیال بیان کرد. لازم به ذکر است که کیفیت کابل خریداری شده، نرخ ارز و علاوه این ها مرکزی که از آن خرید خود را انجام می دهید هم بر روی این قیمت تاثیر می گذارند.

نکات مهم در هنگام خرید کابل کواکسیال

آخرین موضوعی که باید به آن بپردازیم این است که در هنگام خرید کابل کواکسیال باید به چه نکاتی توجه داشته باشید؟! این کابل ها انواع مختلفی دارند و هر یک از آن ها هم کاربردهای خاصی برای خود دارند، به همین دلیل اهمیت بالایی دارد که کابل مورد نظر خود را با توجه به آن چه نیاز دارید انتخاب کنید.

به شما پیشنهاد می دهیم که اگر در رابطه با انتخاب کابل مناسب برای خود تردید دارید، یا اطلاعاتی کافی در رابطه با این موضوع ندارید، با یک کارشناس در رابطه با این موضوع مشورت کنید، در غیر این صورت ممکن است که کابلی را خریدای کنید که به هیچ عنوان برای شما کارایی ندارد.

نکته بعدی که باید به آن دقت داشته باشید، انتخاب یک مرکز خرید معتبر است، در این حالت مطمئن خواهید بود که کابل های با کیفیت را با قیمت های مناسب خریداری خواهید کرد و همه ما به خوبی می دانیم که این دو موضوع یعنی کیفیت کابل و قیمت مناسب آن تا چه اندازه اهمیت دارند و مهم هستند.

در نهایت باید بگوییم که در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که هر آنچه در رابطه با کابل کواکسیال و انواع آن اهمیت دارد را بیان کنیم، اگر باز هم در رابطه با این کابل ها سوالی دارید، آن را با ما در میان بگذارید، به شما اطمینان می دهیم که در اسرع وقت به آن ها پاسخ خواهیم داد.

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد