سیم ارت افشان

یک از مهم ترین سیم ها سیم ارت افشان است که در سیم کشی صنعتی و ساختمانی بسیار به کار برده می شود، هر مهندس برق و برق کاری جهت انجام برق کاری می بایست با این نوع از سیم ها نیز آشنایی کامل داشته باشند تا بتوانند برق کشی با کیفیت با ایمنی بالا داشته باشند.

سیم ارت افشان

سیم ها و کابل ها یکی از ضروری ترین وسایل در صنعت برق کشی هستند که در انواع مختلفی در جهت برق رسانی، توزیع برق، جابه جایی اطلاعات و ... تولید و عرضه می شوند، یکی از مهم ترین آن ها سیم ارت افشان است که در سیم کشی صنعتی و ساختمانی بسیار به کار برده می شود، هر مهندس برق و برق کاری جهت انجام برق کاری می بایست با این نوع از سیم ها نیز آشنایی کامل داشته باشند تا بتوانند برق کشی با کیفیت با ایمنی بالا داشته باشند، در همین خصوص قصد داریم در این محتوا به یکی از انواع سیم ارت موجود در بازار، سیم ارت افشان بپردازیم، با ما همراه باشید.

تعریف سیم ارت افشان

برای رسیدن به تعریفی درست از سیم ارت افشان می بایست ابتدا تعریفی کامل از سیم افشان داشته باشیم، سیم های افشان به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارند در دسته سیم های نرم قرار می گیرند که با قرار گرفتن دسته ای از رشته سیم های مفتولی با جنس مسی تشکیل می شوند، از ویژگی های بارز این نوع سیم می توان به قطر مشخص آن ها اشاره کرد که به طور معمول با ضخامتی بین 0.25 الی 0.5mm تولید و عرضه می شوند.

برای نمونه در نحوه چگونگی قرار گرفتن رشته های مفتولی جهت تشکیل دادن قطر سیم افشان می توان گفت چنانچه 50 عدد رشته سیم مفتولی با مقطع 0.25 mm در کنار هم قرار داده شوند یک سیم افشان با مقطع اسمی 2.5 mm را تولید می کند، در خصوص نام گذاری سیم های افشان نیز بهتر است این موضوع را بدانید که ولتاژ نامی که برای کد گذاری و شناسایی سیم در نظر گرفته می شود بر اساس سطح مقطع تعیین خواهد شد، برای درک بهتر این موضوع در پایین یک مثال را ذکر خواهیم کرد:

به عنوان مثال: سیم های افشانی که دارای سطح مقطع 1mm هستند می توانند 300/500 ولت ولتاژ را تامین و انتقال دهند، که می توان گفت هر مقدار این عدد یعنی سطح مقطع بیشتر باشد مقدار ولتاژی که توسط این سیم برای راه اندازی و یا تامین انرژی منتقل خواهد شد بیشتر است.

تا این بخش از محتوا با سیم افشان آشنا شدید، لازم است بدانید که سیم ارت افشان نیز دارای تعریفی مشابه است و تنها تفاوتی که می توان در این تعریف به آن پرداخت نوع روکش و جنس رشته های مفتولی مورد استفاده در سیم ارت افشان است که در این نوع به طور معمول به صورت مس آنیل شده همراه با روکش فلزی است. ناگفته نماند که قطر مفتول های به کار رفته در تولید سیم ارت افشان بر اساس استانداردهای موجود انتخاب می شود و در فرآیند تولید به خوبی رعایت خواهد شد.

انواع سیم ارت

به طور معمول سیم ارت نیز همچون سایر سیم و کابل ها در انواع مختلفی تولید و ارائه می شوند که از نظر برخی عوامل همچون موارد زیر بسیار متفاوت هستند:

 • متفاوت در نوع و سبک تولید
 • متفاوت در نحوه عرضه سیم
 • متفاوت در نحوه آرایش رشته های درون سیم

با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد می توان گفت انواع سیم ارت از نظر کیفیت و سطح استاندارد نیز بسیار متفاوت هستند، همچنین نوعی از سیم ارت وجود دارد که به دلیل وجود لایه محافظ و یا همان روکش سیم که اکثرا از جنس PVC است را سیم ارت روکش دار می نامند، که برای استفاده در محیط های باز بسیار کاربردی هستند.

به دلیل وجود این سطح از تنوع در نحوه تولید و چگونگی ایجاد پوشش در رشته سیم های به کار رفته در این نوع سیم در تقسیم بندی های مختلفی قرار داده می شود که شامل گروه های زیر می شود:

1 . سیم ارت مفتولی یا خشک

2 . سیم ارت افشان

3 . سیم ارت نیمه افشان

4 . سیم ارت روکش دار

5 . سیم ازت وزنی

که در این محتوا نوع سیم ارت مورد بحث ما سیم ارت افشان است، ناگفته نماند که در تمام انواع سیم ارت رشته سیم های به کار رفته از جنس مفتولی مسی هستند زیرا این جنس رشته سیم در مقایسه با جنس رشته های آلومینیومی دارای سطح رسانایی بیشتر و همچنین سطح غلطک پذیری بسیار بالایی است.

ویژگی های سیم ارت افشان

با توجه به این موضوع که این روزها اکثر وسایل و تجهیزات با جنس بدنه فلزی ساخته خواهند شد؛ چنانچه بر اثر حادثه ای و یا یک حواس پرتی هر یک از سیم های نول و یا فاز با بدنه این وسایل و تجهیزات برخورد داشته باشد موجب خواهد شد که فردی که در آن نزدیکی و یا در ارتباط با تجهیزات باشد دچار برق گرفتگی شود، اما سیم ارت با به وجود آوردن یک سطح نشتی در مدار و تخلیه کردن جریان الکتریکی باعث جلوگیری از برق گرفتگی می شود.

در واقع روند کاری این نوع سیم به این شکل است که با متصل شدن به چاه آب جریان الکتریکی را کاملا تخلیه خواهد کرد و به این صورت از بروز خطر برق گرفتگیو همچنین آتش سوزی پیشگیری خواهد کرد. در واقع دلیل اصلی ویژگی که در این سیم در خصوص پیشگیری از برق گرفتگی وجود دارد متریال مس آنیل شده است که در تولید این نوع سیم مورد استفاده قرار گرفته است.

از جمله ویژگی های سیم ارت افشان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای سطح مقطع 50 میلی متر
 • دارای عایق با ضخامت 1.4 میلی متر
 • دارای قطر خارجی 11.5 میلی متری
 • دارای ولتاژ اسمی 450/700 ولت
 • دارای مقاومت بالا

از ویژگی ها و شرایط نگهداری بارز این نوع سیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیاز به نگهداری در محدوده دمایی خاص
 • دمای استاندارد در صورت خم شده از 5- الی 70 درجه سانتیگراد
 • دمای استاندارد در صورت خم نشده از 30- الی 80 درجه سانتیگراد

لازم به ذکر است که چنانچه به این نکات در خصوص نگهداری سیم ارت افشان توجه نشود مدت زمان ماندگاری آن بسیار کاهش پیدا خواهد کرد و همچنین از کارآیی آن نیز کاسته خواهد شد.

کاربرد سیم ارت افشان

به طور معمول انواع سیم ارت موجود در بازار دارای ماهیتی مشابه هستند و سیم ارت افشان نیز از این امر مثتثنی نیست که تمامی آن ها یک وظیفه مشترک را انجام خواهند داد، در واقع می توان گفت کاربرد اصلی انواع سیم های ارت تولید شده منتقل کردن جریان الکتریکی یا همان بار اضافی به زمین است، که در جهت حفظ امنیت و جلوگیری از بروز برخی خطرات همچون برق گرفتگی در انواع محیط به کار برده می شود.

با تمام شرایط و جزییات ذکر شده از انواع سیم ارت و کاربرد آن ها لازم است به این مسئله اشاره شود که کاربردی که سیم ارت افشان دارد با کاربرد سایر انواع سیم ارت ذکر شده در این محتوا دارای تفاوت هایی است که در زیر به آن خواهیم پرداخت.

همانطور که می دانید میزان و سطح انعطاف پذیری سیم ارت افشان با توجه به ویژگی هایی که پیشتر به آن اشاره شد از نوع سیم ارت خشک و مفتولی بسیار بیشتر است و این موضوع نکته مهم در کاربرد این نوع سیم ارت در مقایسه با دیگر انواع سیم های ارت است، به این صورت که در سیم کشی هایی که لازم است سیم ارت در زیر حجم زیادی از گچ و متریال های ساخت و ساز ساختمان نصب و به کار برده شود از نوع سیم ارت افشان استفاده خواهد شد.

از دلایل مهم این تفاوت در نحوه نصب علاوه بر سطح انعطاف پذیری بالا نحوه قرارگیری رشته سیم های قرار گرفته در سیم ارت افشان است که هر کدام به صورت جدا و به شکل خاصی تابیده شده اند و این نحوه قرار گیری سیم ها موجب بالا رفتن سطح مقاومت سیم ارت در برابر برخی عوامل محیطی و فیزیکی همچون فشار، ضربه و خمیدگی می شود، علاوه بر این خصوصیات و ویژگی های سیم ارت افشان در مقایسه با دیگر سیم های ارت موجود در بازار دارای طول عمر بیشتری است.

تفاوت سیم ارت افشان و سیم ارت نیمه افشان

یکی از بزرگترین و مطرح ترین تفاوت هایی که در سیم ارت افشان و سیم ارت نیمه افشان وجود دارد، می توان به نحوه قرار گرفتن رشته های مفتولی در این نوع سیم ها اشاره کرد، در واقع نحوه این قرار گرفتن در سیم ارت نیمه افشان به شکل رشته های به هم پیچیده است و ویژگی ها و سطح انعطاف پذیری این نوع سیم ما بین سیم ارت خشک و سیم ارت افشان است.

بیشتر انواع سیم های ارت افشان تولید شده دارای سطح مقاومتی بسیار بالایی در مقابل حرارت هستند و این توانایی را دارند که بدون هر نوع آسیبی جریان برق اضافی را به طرف چاه های ارت انتقال دهند و به این شکل مانع از منتقل شدن ولتاژ اضافی به افراد و یا دیگر سیستم های الکتریکی می شوند، همچنین با بالا بردن کیفیت و سطح ایمنی کار موجب بالا رفتن طول عمر وسایل الکترونیکی نیز می شود.

قیمت و خرید سیم ارت افشان

به طور معمول قیمت گذاری برای سیم ارت افشان همچون سایر انواع سیم و کابل ها با توجه عواملی انجام می شود که در زیر به برخی از این عوامل اشاره خواهیم کرد:

 • سطح کیفیت سیم ارت افشان
 • نوع برند و شرکت تولید کننده سیم ارت افشان
 • نوع بسته بندی و توزیع آن
 • نوسانات قیمت
 • مقدار سیم ارت مورد نیاز
 • و نحوه بسته بندی و متراژ آن

همانطور که می دانید هر شرکت و برندی برای تولید و ساخت سیم و کابل های قابل ارائه خود دارای استانداردهای مشخص و از پیش تعیین شده ای است که با توجه به آن سیم و کابل مورد نیاز و سفارش مشتری را تولید می نماید، در واقع می توان گفت هر مقدار سطح استاندارد و کیفیت سیم ارت تولید شده از سطح استاندارد مجاز کمتر باشد قیمت آن نیز در مقایسه با نوع مرغوب سیم ارت های تولید شده بسیار کمتر است.

در واقع می توان گفت هر مقدار کیفیت به کار رفته در تولید سیم های ارت ساخته شده بیشتر باشد و خصوصیات و ویژگی های سیم ارت تولید شده به استانداردهای لازم نزدیک باشد قیمت آن نیز بسیار بیشتر از انواع کم کیفیت دیگر سیم های ارت موجود در بازار است.

در هر صورت شما می توانید جهت اطلاع پیدا کردن از قیمت سیم ارت افشان به سایت های معتبر فروشگاهی وسایل و تجهیزات الکترونیکی و یا سایت های معتبر شرکت های تولیدی سیم ارت افشان مراجعه کرده و در کمترین زمان با تماس با تیم پشتبانی فروشگاه بدون نیاز به مراجعه حضوری از قیمت به روز سیم ارت افشان مطلع شوید.

چنانچه نیاز به مشاوره و کمک در خصوص خرید سیم ارت افشان دارید می توانید با مشاورینی که در هر سایت برای پاسخ گویی به سوالات کاربران آماده پاسخ گویی به سوال های شما را دارند ارتباط برقرا کرده و به پاسخ تمامی سوال های خود در این زمینه برسید.

 

ارسال نظر
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد