تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی

کابل افشان و مفتولی دو نوع متفاوت از کابل ها هستند که  با هم تفاوت هایی دارند و هر دو از کابل های پر استفاده در صنعت هستند بنابراین آشنایی با ویژگی ها و تفاوت های آن ها با هم بسیار مهم است. این محتوا تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی را به زبان ساده بیان کرد

تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی

دنیای کابل ها بسیار پیچیده است پیچیدگی از این نظر که دارای انواع مختلفی هستند و چون نقش مهمی در صنعت برق دارند لازم است با خصوصیات انواع کابل ها آشنایی داشته باشید تا آن ها را درست انتخاب کنید. کابل افشان و مفتولی دو نوع متفاوت از کابل ها هستند که  با هم تفاوت هایی دارند و هر دو از کابل های پر استفاده در صنعت هستند بنابراین آشنایی با ویژگی ها و تفاوت های آن ها با هم بسیار مهم است. این محتوا تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی را به زبان ساده بیان کرده است و همراهی با آن اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

تعریف کابل

قبل از پرداختن به معرفی و تفاوت کابل های افشان و مفتولی بهتر است با تعریف خود کابل آشنا شویم. کابل ها از هادی هایی تشکیل شده اند که توسط یک عایق از جنس های مختلف چون پلاستیک پی وی سی و ... از هم جدا شده اند، اما این هادی های عایق شده توسط زره در کنار هم قرار می گیرند و وظیفه انتقال الکتریسیته به مکان های مختلف را بر عهده دارند.

در ادامه هر کدام از کابل های افشان و مفتول را به صورت جداگانه شرح خواهیم داد تا از تفاوت های این دو نوع کابل به صورت کامل آگاهی پیدا کنید.

تعریف کابل افشان

کابل افشان نیز مانند سایر کابل ها دارای هادی هستند که هادی این نوع کابل به طور معمول از نوع مس در نظر گرفته شده است. کابل های افشان که بسیار منعطف تولید و در دسترس قرار داده می شوند از قرار گیری یک یا چند سیم تک رشته افشان تشکیل شده اند که می بایست این رشته ها باید نسبت به هم عایق شوند در راستای تامین این هدف در کابل های سبک آمیزه پلیمر پی وی سی از نوع پلیمر پی وی سی D استفاده می شود و در کابل های افشان قدرت عایق پلیمری PVCA به کار گرفته شده است.

نکته قابل توجه در کابل افشان ویژگی هایی است که در تولید و به کار بردن هادی افشان باید به آن توجه شود، این ویژگی ها به شرح زیر هستند:

 • هادی های افشان باید از جنس مس تهیه شده باشند که به صورت آنیل شده، اندود شده و یا ساده تولید شوند.
 • مقاومت هادی ها باید به گونه ای مشخص گردد که هر یک از آن ها در دمای بیست درجه سانتی گراد مقاومتی بالاتر از مقدار مشخص شده در استاندارد نداشته باشد.
 • هادی ها باید دارای مفتول هایی با قطری مطابق با استاندارد ها باشند.
 • هادی ها به کار رفته در کابل افشان می بایست دارای قطر نامی برابر باشند.

انواع کابل افشان و کاربرد آن ها

کابل های افشان دو نوع سبک و قدرت دارند که در این بخش هر کدام را به صورت جدا شرح می دهیم:

 • کاربرد کابل افشان سبک
 • استفاده در بخش های ورودی با کاربرد کابل ورودی
 • استفاده در تجهیزات الکتریکی
 • به کار گیری در وسایل برقی
 • کاربرد کابل افشان قدرت
 • قابل استفاده در نیروگاه ها
 • قابل استفاده در چاه های عمیق
 • قابل استفاده در کانال های کابل کشی

تعریف کابل مفتولی

کابل های مفتولی از هادی های مس و آلومینیومی ساخته می شوند و دارای چند سیم هستند که کاملا در هم تنیده شده اند و یک پوشش به نام عایق نیز در ساختار خود دارند، در واقع کابل مفتولی دارای یک رشته است. این سیم های در هم تنیده شده توسط عایقی از جنس PVC یا پلی اتیلن پوشیده شده اند. این نوع کابل امروزه به دلیل هدایت الکتریکی زیادی که دارد بسیار به کار گرفته می شود اما چندان قابلیت خم شدن ندارد که می تواند در برخی از موارد استفاده از آن را محدود کند.

کاربرد کابل مفتولی

کابل های مفتولی به دلیل مقرون به صرفه بودن آن ها بسیار به کار گرفته می شوند اما باید توجه داشت که این سیم ها را متناسب با کاربردشان به کار بگیریم که برخی از  این کاربرد ها عبارتند از:

 • یکی از کاربردهای کابل مفتولی به دلیل استحکام بالای آن استفاده و به کارگیری آن ها در ساخت تابلوهای برق است.
 • کاربرد دیگر کابل های مفتولی استفاده در محیط های مرطوب و بسته است.
 • در مکان هایی نیز که نیاز به حرکت مکانیکی زیاد نباشد از این کابل می توان استفاده کرد.
 • در کابل کشی ساختمان ها و قسمت هایی از آن که چندان در معرض حرکت نیستند نیز بسیار به کار می روند.
 • همچنین به دلیل ویژگی های آن در تولید و توزیع برق نیروگاه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

10 تفاوت مهم کابل افشان و کابل مفتولی

در قسمت های قبل با تعریف کابل افشان و کابل مفتول کما بیش آشنا شدید و تفاوت های  آن ها را درک کرده اید اما در این قسمت تفاوت کامل تر این دو نوع کابل برای شما شرح داده می شود تا این تفاوت ها بهتر درک و تشخیص داده شود:

 1. در وهله اول مهم تریت تفاوت این دو کابل که مربوط به انعطاف پذیری است را بیان می کنیم. کابل های افشان تشکیل شده از چند رشته است و همین امر انعطاف پذیری آن را نسبت به کابل مفتولی افزایش داده است.
 2. کابل های افشان دارای چند رشته است اما کابل مفتولی تنها از یک رشته ساخته شده است.
 3. از دیگر تفاوت های بین این دو کابل می توان به میزان سطح مقاومت آن ها اشاره کرد که از شاخصه های مهم الکتریکی محسوب می شود. کابل های افشان به دلیل آن که هادی های آن پیچیده شده اند طول آن ها نیز افزایش می یابد که باعث می شود مقاومت اهمی بیشتری نسبت به کابل مفتولی داشته باشند.
 4. کابل های افشان را انعطاف پذیر نیز می نامند و به دلیل داشتن این ویژگی کابل افشان را در مواردی مانند ماشین آلات و تابلوهای فرمان که نیاز به انعطاف کابل دارند به کار گرفته می شوند و در مقابل کابل مفتولی را در مواردی که سطح مقطع های بزرگ به کار می گیرند.
 5. کابل های افشان را در سیم کشی ساختمان ها نسبت به کابل مفتولی بیشتر به کار می گیرند زیرا دارای قدرت ولتاژ بیشتری است.
 6. سطح مقاومت در برابر خوردگی در کابل مفتولی نسبت به کابل افشان بالاتر است.
 7. در کارهای ساختمانی که کابل ها باید ثابت باشند کابل مفتولی انتخابی مناسب تر از کابل افشان است.
 8. کابل های مفتولی چون تعداد هادی کم تری در آن به کار رفته است اقتصادی تر از کابل افشان است.
 9. کابل های افشان بر خلاف کابل های مفتولی امکان شکسته شدن آن ها صفر است.
 10. کابل افشان به دلیل تعداد زیاد هادی ها احتمال اتصالی را افزایش می دهد در حالی که کابل مفتولی تک رشته ای است و اتصالی را تا حدودی کاهش می دهد.

 

لازم به ذکر است که در زمان انتخاب و خرید کابل ها لازم است نسبت به کاربرد های آن ها آگاهی داشته باشید و متناسب با مکان یا کار مورد نظر آن ها را خریداری کنید. این محتوا هدفی جز آشنایی با کابل های افشان و مفتولی و شناخت تفاوت های آن ها نداشت امیدواریم در این راه موفق بوده باشیم.

 

ارسال نظر
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد