کابل مناسب برای کنتور برق

کابل مناسب برای کنتور برق

مقدار برقی که در هر سیستم و محیطی مورد استفاده قرار می گیرد برای محاسبه نیازمند وسیله ای است که بتوان از طریق آن میزان برق مصرف شده را بر حسب کیلو وات اندازه گیری کرد و تنها دستگاه یا سیستمی که بتوان توسط آن مقدار برق استفاده شده را به طور دقیق محاسبه کرد کنتور برق است که برای دریافت و توزیع برق نیازمند کابل مناسب است که جریال الکتریکی را به درستی انتقال دهد و میزان برق مصرف شده را نیز اندازه گیری نماید، از این رو در این محتوا ما قصد داریم به کابل مناسب برای کنتور برق بپردازیم، با ما همراه باشید.

تعریف کنتور برق

پیش از آن که به شرح کابل مناسب برای کنتور برق بپردازیم بهتر است ابتدا با کنتور برق و روش عملکرد آن آشنا شویم.

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد کنتور یک وسیله جهت اندازه گرفتن مقدار انرژی الکتریکی است که مقدار مصرف شده را بر حسب کیلو وات ساعت محاسبه و سپس به نمایش می گذارد، ناگفته نماند که کنتور دارای دو نوع مکانیکی و دیجیتالی است که اکنون در مکان های تجاری، سازمانی، صنعتی و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

کنتورهایی که برای مصارف خانگی جهت محاسبه میزان برق مصرفی مورد استفاده قرار می گیرند از دو نوع تک فاز و سه فاز هستند که به طور معمول به اسم کنتور اکتیو شناخته می شوند و متصل شدن کنتور به انشعابات از طریق کابل انجام می شود و جهت استفاده بهینه از کابل می بایست در انتخاب آن و سطح مقطع آن بسیار دقت شود، که لازمه شرایط و معیارهای خاصی است باید به آن ها توجه شود، در ادامه این محتوا معیارهای لازم جهت انتخاب کابل مناسب برای کنتور برق برای شما شرح داده خواهد شد، با ما همراه باشید.

معیارهای انتخاب کابل مناسب برای کنتور برق

کابل های زیادی برای توزیع و منتقل کردن انرژی الکتریکی تولید و عرضه شده اند که می توان از هر یک از آن به عنوان یک اتصال دهنده در کنتور برق استفاده کرد، اما همانطور که در بالا نیز گفته شد تهیه و انتخاب کابل مناسب برای کنتور برق نیازمند در نظر گرفتن مواردی است که به شرح زیر هستند:

1 . ولتاژ نامی

اولین معیار مهم در انتخاب کابل مناسب برای کنتور برق میزان ولتاژ نامی کابل برق است که باید با کنتوری که کابل جهت متصل شدن و استفاده از آن به کار برده می شود متناسب باشد.

2 . سطح مقطع

که باید با در نظر گرفتن میزان جریان دهی کابل انتخاب گردد. به طور کامل برای منتقل کردن برق به کنتور از دو نوع کابل زیر استفاده می گردد:

 • کابل تک مفتولی
 • کابل نیمه افشان

که میزان سطح مقطع هر کدام از آن ها با در نظر گرفتن مواردی همچون مقدار افت ولتاژ، مقدار مقاومت جریانی کوتاه، مقدار ولتاژ نامی انتخاب می شود.

3 . میزان افت ولتاژ مجاز

4 . میزان مقاومت جریان اتصال کوتاه مدت کابل

5 . تک فاز یا سه فاز بودن

6 . فاصله محل توزیع الی محل انشعاب

7 . بالاترین مقدار جریال الکتریکی عبوری

ویژگی های کابل مناسب برای کنتور برق

به طور معمول برای هر نوع استفاده ای از کابل های برق می بایست به ویژگی ها و خصوصیات آن توجه بسیار زیادی کرد و همچنین پیش از انتخاب و خرید به معیارهای لازم برای استفاده مناسب و بهینه نیز دقت داشته باشید، در زیر برخی از ویژگی هایی را که باید کابل مناسب برای کنتور برق داشته باشد را شرح خواهیم داد:

 • هادی: هادی کابل مناسب برای کنتور برق بهتر است از نوع مس آنیل شده تک مفتولی و یا از نوع تابیده شده منظم باشد که باید در هر دو صورت بر اساس استانداردهای جهانی تولید شده باشد.
 • عایق: نوع عایق کابل مناسب برای کنتور بهتر است از نوع PVC نوع A باشد.
 • روش قرار گرفتن رشته ها: نحوه قرار گرفتن رشته ها در کابل برای کنتور می بایست از نوع به هم تابیده باشند.
 • نوع و جنس روکش میانی: بهترین و مناسب ترین نوع کابل برای کنتور برق کابلی است که رشته های به هم تابیده قرار داده در لایه میانی آن با نوع روکش PVC اکسترود شده و یا pVC از نوع نواری باشد که به طور کامل رشته سیم های داخلی کابل را پوشانده باشد.

نکات مهم در خرید کابل مناسب برای کنتور برق

جهت خرید کابل مناسب برای کنتور برق لازم است پیش از خرید اطلاعات کاملی از خصوصیات و ویژگی های کابل مناسب در دست داشته باشید تا بتوانید از طریق آن بهترین و مناسب ترین نوع کابل برق را تهیه و به کار ببرید. این نکات می تواند به شرح زیر باشد:

 • در نظر گرفتن نوع کنتور برق و میزان برق انتقالی
 • در نظر گرفتن شرایط استفاده از کابل برق
 • توجه و انتخاب بهترین نوع عایق و روکش در کابل مناسب برای کنتور برق
 • در نظر گرفتن و توجه به سطح ولتاژ انتقالی
 • توجه به متراژ لازم برای تهیه کابل مناسب

ناگفته نماند که در خرید کابل مناسب برای کنتور برق علاوه بر موارد ذکر شده انتخاب فروشگاه خرید نیز بسیار مهم است که در این مورد توصیه ما به شما انتخاب سایت های معتبر و شناخته شده است که در ارائه کابل های باکیفیت و مناسب معتبر باشند.

قیمت کابل مناسب کنتور برق

کابل مناسب برای کنتور برق با توجه به قدرت و نیاز کنتور های برق در ولتاژ های مختلف با ویژگی ها عایقی خاص تولید و عرضه می‌شوند که همین امر موجب تفاوت در قیمت ها بر اساس خصوصیات و ویژگی های کابل مناسب برای کنتور برق می شود، علاوه بر این موارد دیگری نیز بر نحوه قیمت گذاری کابل های کنتور برق تاثیر می گذارد که در این خصوص می توان موارد زیر را نام برد:

۱ . نوع برند کابل

۲ . مواد اولیه به کار رفته در تولید کابل

۳ ‌. جنس روکش کابل

۴ . متراژ کابل

۵ . کیفیت کابل

۶ . میزان قدرت انتقال برق در کابل

7 . سطح مقاومت روکش کابل

جهت اطلاع از قیمت کابل کنتور برق می توانید به سایت های معتبر مراجعه کرده و لیست قیمت را مشاهده نمایید.

 

ارسال نظر
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد