کاربرد کابل افشان

کاربرد کابل افشان

همانطور که می دانید کابل افشان یکی از پرکاربرد ترین انواع کابل های موجود در بازار است که دارای ویژگی هایی همچون قدرت فشار مکانیکی بالا و سطح مقاومت بالا در برابر روغن و شرایط آب و هوایی هستند که در این محتوا قصد داریم بیشتر به این نوع کابل بپردازیم، مهم ترین ویژگی هایی که این کابل دارد موجب پرکاربرد بودن آن در صنایع مختلف می شود که در همین خصوص می خواهیم در رابطه با کاربرد کابل افشان بیشتر صحبت کنیم. چنانچه شما نیز در خصوص انواع کاربردهای کابل افشان اطلاعات کامل ندارید و می خواهید کابل کشی انجام دهید توصیه می کنیم این محتوا را از دست ندهید.

 کابل افشان

پیش از آنکه به شرح کاربردهای کابل افشان بپردازیم بهتر است برای شناخت و آشنایی بیشتر با این نوع کابل ابتدا تعریفی کوتاه از کابل افشان داشته باشیم.

کابل افشان به دلیل ساختار و تعداد رشته سیم های که به صورت تکی و یا چندتایی در آن به کار برده شده است در دسته انعطاف پذیر ترین انواع کابل قرار داده می شود و همانطور که می دانید نوع هادی این نوع کابل در 100 درصد موارد از جنس مس است، در غیر از این صورت می توان گفت نوع آن غیر استاندارد و بی کیفیت خواهد بود.

به طور معمول عایق به کار رفته در تولید آن برای سیم ها از پی وی سی و از نوع pvc/D است و در نوع قدرت آن از نوع عایق PVC/A استفاده خواهد شد. ناگفته نماند که کابل افشان دارای انواع مختلفی است که با توجه به قطر آن ها میزان قدرتشان نیز تعیین می شود و در دسته بندی ها قرار داده می شود که به طور معمول دارای ویژگی های عمومی زیر هستند:

ویژگی های مهم کابل افشان که موجب پرکاربرد بودن این نوع کابل می شود

 • مهمترین ویژگی کابل افشان سرعت تغذیه مسیر است که در هر دقیقه 240 متر را تغذیه خواهد کرد.
 • از ویژگی های دیگر این نوع کابل می توان مقاومت بالای آن در مسیرهای برق کشی پر پیچ و خم اشاره کرد.
 • وزن سبک و قطر بیرونی کم از دیگر ویژگی های این نوع کابل است که در پر کاربرد بودن آن تاثیر بسزایی دارد.

انواع کابل افشان با ویژگی های کاربردی خاص

پیشتر به شرح کابل افشان و ویژگی های کلی آن پرداختیم، اکنون انواع کابل افشان را با توجه به برخی ویژگی های کاربردی خاصی که دارد را شرح خواهیم داد:

 • ROLYCAB”  : این نوع کابل افشان دارای قابلیت کنترل انعطاف پذیر تایید شده است که دارای استاندارد BIS  است.
 • TYPE - A & TYPE - D : این نوع کابل قابلیت مقاومت در شرایط محیطی تا دمای هوای ۷۰ درجه سانتیگراد را دارد.
 • TYPE - B HR : این نوع کابل دارای مقاومت در شرایط محیطی در برابر حرارت ۸۵ درجه سانتیگراد را دارد.
 • TYPE - C1 : این نوع کابل افشان دارای ویژگی های بازدارنده آتش (FR)است، که برای محیط های با دمای بالا بسیار مناسب است.
 • TYPE - C2 : این نوع کابل دارای قابلیت ضد حریق هالوژن کم دود است.
 • نوع گرید پی وی سی: این نوع کابل دارای عایق بازدارنده آتش سوزی هالوژن صفر است.
 • از نوع پی وی سی ST1 ، ST2 ، ST3 : این نوع کابل فشان با توجه به نیاز مشتری جهت غلاف خارجی به کار برده می شود.

کاربرد کابل افشان بر اساس انواع آن

1 . کابل افشان شیلددار:

کابل افشان شیلد دار یکی از چندین نوع کابل های افشان است که به منظور پیشگیری از وجود اختلال های الکتریکی همچون پارازیت ها و نویز های مورد استفاده قرار می گیرد، مهم ترین ویژگی این نوع کابل وجود که یک لایه محافظ و نازک فلزی است که بر روی سیم های کابل قرار داده شده است، در اکثر موارد جنس به کار رفته در تهیه این لایه به عنوان شیلد از مس و یا آلومینیوم است.

کاربرد این نوع کابل بیشتر در محیط هایی است که ممکن است پارازیت ها و یا امواج هایی جهت بروز اختلال در ارسال و یا دریافت اطلاعات به وجود آید، که می توان گفت اکثرا در محیط های صنعتی، اداری، نظامی و ... به کار برده می شود.

2 . کابل افشان آلومینیومی:

این نوع کابل ها به دلیل شرایط استفاده و کاربرد آن ها از جنس مس تولید می گردند، اما به دلیل بالا رفتن قیمت بیش از حد مس شرکت های تولید کننده در تلاش هستند تا از فلز آلومینیوم را جایگزین مس در تولید کابل افشان آلومینیومی کنند.

با توجه به جنس این نوع کابل بیشترین کاربرد را در صنعت توزیع و انتقال برق دارد و به همین دلیل که موجب شده است کاربردی متفاوت با سایر کابل های افشان داشته باشد نمی توان آن را در سیم کشی های ساختمانی مورد استفاده قرار داد.

3 . کابل افشان سبک:

این نوع از کابل افشان دارای سطح و مقطع استاندارد است و با توجه به این ویژگی های می توان گفت در دسته کابل های گروه 5 قرار می گیرند و به دلیل خاصیت انعطاف پذیری و اندازه های استانداری که دارد در صنعت برق کشی و انتقال انرژی در داخل ساختمان ها بسیار کاربرد دارد.

4 . کابل افشان قدرت:

یکی دیگر از انواع کابل افشان، کابل افشان قدرت است که جنس هادی مورد استفاده در جهت تولید این نوع کابل از مس آنیل شده است، نحوه قرار گیری رشته سیم ها در این نوع کابل به صورت به هم تابیده شده یعنی به هم پیچده شده است، علاوه بر این نوع عایقی که جهت محافظت از این نوع کابل مورد استفاده قرار گرفته است از مدل PVC/A انتخاب شده و به همین جهت این نوع کابل دارای قدرت بالایی در انتقال انرژی است.

بیشترین کاربرد این نوع کابل در انتقال انرژی در محیط هایی همچون نیروگاه های برق، در محیط های صنعتی جهت مصارف صنعتی و همچنین در فضاهایی که هیچ نوع خطری در جهت آسیب دیدن این نوع کابل را تهدید نمی کند به کار برده می شود.

5 . کابل افشان لاستیکی:

یکی از پر استفاده ترین کابل های افشانی که در صنعت برق کشی و انتقال انرژی مورد استفاده قرار می گیرد کابل افشان لاستیکی است، که دارای ویژگی هایی همچون محافظ ضخیم با مقاومت بالا است و دلیل استفاده از این نوع روکش بالا رفتن طول عمر کابل است.

یکی دیگر از ویژگی های این نوع کایل که جزء ویژگی های مهم آن قرار می گیرد میزان انعطاف پذیری بسیار بالای آن و همچنین مقاومت بالای آن در برابر حرارت و آتش است که می توان گفت از دسته کابل های نسوز نیز به شمار می رود. علاوه بر این موارد در مقابل رطوبت بالا و ساییدگی نیز بسیار مقاوم است و به دلیل همین ویژگی های می توان از آن در هر محیطی استفاده کرد. از دیگر ویژگی های بارز این نوع کابل و دلیل استفاده از آن در محیط های بسیار مرطوب و خیس ضد آب بودن آن است.

سایر کاربردهای کابل افشان

 • از این کابل ها می توان در زمینه مهندسی صدا استفاده کرد.
 • این کابل ها جهت انتقال سیگنال صوتی به کار برده می شوند، انتقال سیگنال صوتی در سیستم مختلفی از جمله تلویزیون های مختلف کاربرد دارند. یعنی با این کابل ها می توان صوت را جابه جا کرد.
 • در استودیوهای تلویزیونی هم می توان از این کابل ها استفاده کرد که البته این استفاده مزیت های بسیاری را هم به دنبال خواهد داشت که در این مطلب فرصتی برای توضیح آن ها نیست.
 • اگر می خواهید دوربین های مدار بسته و حتی دوربین های فیلم برداری را به دیگر واحد های کنترل متصل کنید، به سادگی می توانید از این کابل ها استفاده کنید.
 • در صنعت خودرو سازی هم این کابل ها کاربردهای خاصی دارند. به عنوان مثال جهت اتصال الکتریمی داخل خودرو مورد استفاده قرار می گیرند.
 • در صنعت هواپیمایی هم این کابل ها استفاده های بسیاری دارند. به عنوان مثال اتصالات داخلی هواپیما با استفاده از این کابل ها انجام می شود.

قیمت کابل افشان با توجه به نوع کاربرد آن

همانطور که در این محتوا متوجه شدید کابل افشان دارای انواع مختلفی است که بر اساس برخی معیارها در دسته بندی های مختلف قرار می گیرد و همین موضوع سبب شده است بر اساس همین ویژگی ها کاربردهای متفاوتی نیز داشته باشند که تمامی این موارد در قیمت گذاری ها بسیار تاثیر می گذارد، به طور مثال می توان گفت قیمت کابل های افشان قدرت با توجه به کاربردی که در توزیع برق در مراکز توزیع دارد و همچنین جنس آن با کابل افشان سبک بسیار متفاوت است، چنانچه قصد دارید از قیمت انواع کابل افشان اطلاع پیدا کنید توصیه می کنیم به سایت های معتبر فروش لوازم الکتریکی مراجعه نمایید تا لیست کامل قیمت ها را با توجه به نوع و کاربرد آن ها مشاهده و دریافت نمایید.

تلاش کردیم در این محتوا تمامی کاربردهای کابل افشان را با توجه انواع مختلف آن با ویژگی های متفاوت و خاص آن برای آشنایی بیشتر شما با این نوع کابل ارائه دهیم، امیدواریم مطالب فوق برای شما مفید واقع شده باشد.

ارسال نظر
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد