انواع سایز کابل برق

سایز ها و اندازه های کابل برق دارای اعداد و ارقامی هستند که هرکدام نشان دهنده ی یک قسمت از کابل است. در هنگام مشخص کردن سایز کابل برق تعداد سیم های هادی، نول و سطح مقطع در نظر گرفته می شود

انواع سایز کابل برق

وجود برق و استفاده از آن در زندگی همه مردم نقش بسزایی دارد و کابل های برق این نعمت بزرگ را به راحتی هرچه تمام تر در اختیار ما قرار می دهند. کابل های برق با توجه به نحوه ی کاربردشان در سایزها و اندازه های مختلفی تولید و ساخته می شوند که آشنایی با این سایزها می تواند در استفاده و به کارگیری کابل کمک کننده باشد و مصرف برق را به حداقل برساند بنابراین این محتوا انواع سایز کابل برق را مورد بررسی قرار داده است و همراهی با آن اطلاعات مفیدی را به شما خواهد داد.

تعریف کابل برق

کابل های برق را این گونه می توان تعریف کرد که از کنار هم قرار گرفتن چند سیم یا هادی الکتریکی تشکیل می شود که توسط یک عایق دور تا دور آن ها پوشیده شده است و وظیفه جابجایی و انتقال برق را برعهده دارند.

نحوه سایز بندی کابل برق

سایز ها و اندازه های کابل برق دارای اعداد و ارقامی هستند که هرکدام نشان دهنده ی یک قسمت از کابل است. در هنگام مشخص کردن سایز کابل برق تعداد سیم های هادی، نول و سطح مقطع در نظر گرفته می شود که ترتیب قرار گرفتن این اطلاعات به این صورت است که ابتدا عدد سمت چپ نشان دهنده تعداد رشته های هادی و عدد بعدی مشخص کننده سطح مقطع است و در کابل هایی که دارای تعداد رشته های گوناگونی هستند و سایزی بیشتر از شانزده دارند عدد دیگری نیز در کنار آن ها قرار خواهد گرفت که نشان دهنده یک هادی برای نول است. در زیر دو نمونه از نحوه سایز بندی کابل برق برای آشنایی شما ذکر شده است.

الف) کابل 3*2 این نوع کابل دارای دو رشته هادی ابا سطح مقطع 3 است.

ب) کابل 150+70*3 این نوع کابل دارای سه هادی با سطح مقطع 70 میلیمتری است و یک هادی با سطح مقطع 150 برای نول دارد.

انواع سایز کابل برق

در بالا نحوه سایز بندی را ذکر کردیم و باید بدانیم که این سایز بندی و تقسیم بندی کابل های برق می تواند در نشان دادن مقدار برقی که کابل از خود عبور می دهد کمک و محل به کارگیری این نوع کابل برق را مشخص کند تا از اتلاف انرژی و آسیب رساندن به وسایل برقی جلوگیری به عمل آید.  در قسمت های بعدی سایزهای مختلف کابل برق ذکر شده اند.

 • کابل NM-B

این حروفی که در کابل NM-B نوشته شده است هرکدام معنا و مغهمومی در صنعت برق دارد به این صورت که حرف N نشان دهنده عایق غیر فلزی است که اطراف کابل را پوشانده و حرف B  نشان دهنده مقدار گرمایی است که می تواند تا 194 در جه فارنهایت تحمل کند. این نوع کابل ها باید در قسمت هایی که درون دیوار قرار دارند به کار گرفته شوند و از استفاده آن ها به صورت روکار جلوگیری به عمل آید هم چنین کابل NM-B در مصارف خانگی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و تنها کاربرد آن به شمار می آید.

این کابل امکان وصل کردن قطعات الکتریکی را فراهم می آورد و از دو سیم تشکیل شده است که نسبت به هم رسانایی ندارند و  عایق شده اند.

 • کابل برق 14*2

این نوع سایز بندی در ابتدای محتوا آورده شد و نشان دهنده کابلی است که دارای دو رشته هادی با سطح مقطع چهارده است که این ها مشخصات ظاهری کابل هستند و این ویژگی های ظاهری مشخص کننده محل استفاده این نوع کابل در مواردی از قبیل نصب کلید برق، پریز، لامپ و ... است. کابل 14*2 امکان استفاده در مدارهایی که جریان آن از پانزده میلیمتر عبور نکند را داراست.

 • کابل برق افشان 1.5*2

این نوع کابل دارای دو رشته هادی با رنگ های متفاوت است که توسط عایق از هم جدا شده اند و هر کدام از رشته ها از کنار هم قرار گرفتن 30 سیم تشکیل شده است این نوع کابل بیشتر در کانال های برق، لوله های ساختمانی و ... به کار گرفته می شود و بیشترین مقدار برقی که می تواند از خود عبور دهد 19 آمپر است.

 • کابل برق 10*2

کابل افشان 10*2 دارای جنسی مسی است که از دو رشته سیم تشکیل شده است و توانایی تحمل جریان تا 60 میلی آمپر را داراست. این نوع ها بیشتر در قطعات الکترونیکی که به جریانی بیشتر از سی آمپر نیاز دارند استفاده می شوند.

 • کابل 12*3

کابل های 12*3 تقریبا مشابه با کابل های 12*2 هستند و در وسایلی چون بخاری که نیاز زیادی به جریان برق خیلی بالا ندارند استفاده می شوند در واقع این کابل های توانایی عبور حداکثر جریان 20 آمپر را دارا هستند. برخی از کاربردهای دیگر این کابل ها را می توان در ماشین ظرفشویی، وسایل برقی دیگر در آشپزخانه دانست.

 • کابل برق و روشنایی

استفاده از کابل های برق برای روشنایی بیشتر در سایزهایی که در محدوده یک تا یک و نیم میلی آمپر است اتفاق می افتد که به کار گیری هر کدام به دو عامل تعداد چراغ های روشن و طول کابل در مدار بستگی دارد که بیشتر از کابل با 1.5 میلی آمپر استفاده می شود.

 • سایز کابل های برق برای پریز برق

پریز های برق از موارد پر استفاده در ساختمان های تجاری و مسکونی هستند در پریز های برق بیشتر کابل دوقلو و ارت 2.5 میلی متر به کار گرفته می شود. استانداردهای موجود در دنیا بیان می کند که در پریز ها از سایزی استفاده شود که توانایی حمل بار مناسب را داشته باشد که همان 2.5 میلی متر است.

موارد فوق تنها شمار اندکی از سایز کابل های برق است چرا که در هرجایی به کابل مناسب نیاز است بنابراین دسته بندی و سایز بندی کابل ها نیز متنوع و گوناگون است که در قسمت بعد تنها به صورت تیتر وار برخی از سطح مقطع کابل ها در جدول زیر  آورده شده است.

 

 

                                                سطح مقطع

0.5

0.75

1

1.5

2.5

4

6

10

16

25

35

50

70

120

185

150

240

300

400

500

 

لازم به ذکر است که استفاده از کابل های برق بنابر مقدار جریان مورد نیاز صورت می گیرد بنابراین در این زمینه باید از متخصصان و آشنایان به این حرفه کمک گرفت چرا که این طبقه بندی و سایز بندی برای آن انجام شده است تا از کابلی استفاده شود که در زمان استفاده داغ نشود و به وسایل برقی که با آن کار می کند آسیب وارد نشود.

 

ارسال نظر
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد