انواع سیم و کابل

انواع سیم و کابل

سیم و کابل از مهم ترین و اصلی ترین تجهیزات در سیستم برق کشی هستند که کاملا با یکدیگر متفاوت هستند و هر کدام دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به خصوصیات و ویژگی های متمایزی که دارند برای انواع سیم کشی ها به کار برده می شوند و شاید بتوان گفت کاربردهای متفاوتی نیز دارند که می بایست با توجه نوع و خصوصیات هر کدام کاربرد آن ها نیز مشخص گردد، چنانچه با انواع سیم و کابل آشنایی ندارید و در پی خرید و تهیه سیم و کابل برای ساختمان خود هستید توصیه می کنیم این محتوا را از دست ندهید، ما در این محتوا انواع سیم و کابل را همراه با ویژگی ها و کاربردهای هر کدام به طور جدا گانه شرح خواهیم داد.

با ما همراه باشید

معرفی انواع سیم

 به طور معمول هر کدام از ما روزانه با مدل های مختلف سیم در ارتباط هستیم و برای کارهای مختلفی از آن ها استفاده خواهیم کرد، با توجه به این موضوع می توان گفت سیم ها از پرکاربرد ترین وسایل در جریان زندگی هر شخصی هستند که وظیفه و کاربرد اصلی آن ها توزیع و منتقل کردن جریانات برق است؛ سیم ها دارای انواع مختلفی هستند، انواع سیم را در زیر همراه با ویژگی ها و کاربردهای هر کدام برای شما شرح خواهیم داد:

1 . سیم مفتولی

این نوع سیم دارای شکل مفتولی است و یک رشته هادی در آن به کار برده شده است، سطح حالت پذیری فوق العاده ای دارد و کاربرد آن در تابلوهای داکت بدون شیار است و میزان قدرت انتقال جریان برق در آن به مقدار 750/450 ولت است.

2 . سیم افشان

این نوع سیم برخلاف نوع مفتولی که یک سیم هادی داشت دارای چندین رشته سیم مسی نازک است، انعظاف پذیری بالایی دارد و بیشترین کاربرد آن در سیستم برق کشی ساختمان ها است. نقطه اشتراک این سیم با نوع مفتولی در سطح مقطع آن ها است که در انواع مختلفی عرضه می شوند و میزان ولتاژ آن ها 500/300 ولت است.

3 . سیم نیمه افشان

این نوع سیم دارای خصوصیات مشترکی با دو نوع سیم قبلی یعنی مفتولی و افشان دارد، یعنی از نظر نوع ولتاژ برابر با سیم مفتول و از نظر قطر سیم کمی ظریف تر از قطر سیم مفتول است و این به دلیل وجود چندین رشته در این سیم است که تعداد آن ها کمی کمتر از رشته های موجود در سیم افشان است و تعداد کم رشته ها در این سیم به دلیل قطر بیشتر هر یک از رشته ها است. ناگفته نماند که میزان انعطاف پذیری سیم نیمه افشان به دلیل قطر بیشتر رشته های هادی داخل سیم کمتر از نوع سیم افشان است.

4 . سیم نایلون

این نوع سیم از ترکیب دو سیم نازک به دست آمده است که می توان گفت در دسته انواع سیم افشان قرار دارد و بیشترین کاربرد آن در سیم کشی های ساختمانی به شکل روکار است.

5 . سیم ارت

این نوع سیم را در بازار در دو رنگ زرد و سبز می توان تهیه کرد که کاربرد اصلی آن ها در متصل کردن سیستم های گوناگون به سیستم ارتینگ است و اصلی ترین شاخصه و نکته مهم در این نوع سیم استفاده از مس خالص با درصد بالا است که سبب مقاومت اهمی پایین این سیم می شود و همین موضوع موجب مهم بودن این سیم در زمینه ارتینگ شود.

6 . سیم کواکسیال

این نوع سیم در مقایسه با انواع دیگر موجود در بازار بسیار کم کاربرد است و فقط برای تلویزیون و آنتن به کار برده می شود.

معرفی انواع کابل

همانطور که پیشتر نیز گفته شد سیم و کابل وظیفه مشترکی در جهت منتقل کردن جریان برق دارند، اما این دو نوع دارای تفاوت هایی همچون عایق بندی و میزان تعداد رشته های به کار رفته در آن ها هستند که در زیر با شرح هر کدام از انواع کابل ها به این تفاوت ها پی خواهید برد:

1 . کابل تک رشته

کابل تک رشته دارای قدرت حفاظت فیزیکی بیشتری در مقایسه با سیم تک رشته است و همین موضوع باعث شده است که این نوع کابل بیشتر برای مواردی به کار برده شود که احتمال آسیب پذیری بالای بخش های بیرونی یعنی عایق بندی بیرونی کابل و سیم وجود دارد.

2 . کابل چند رشته

این نوع از کابل دارای موارد استفاده بسیار زیادی در مقایسه با سایر کابل ها است و این موضوع به دلیل تعدا درشته های به کار رفته در ساخت این کایل است که موجب می شود در اکثر پروژه های برق کشی مورد استفاده قرار گیرد و بهترین مکان برای به کار بردن کابل چند رشته ای محیط هایی است که دارای تنش های مکانیکی و فیزیکی کمتری است.

3 . کابل مفتولی

کابل مفتول دارای چندین رشته سیم مفتول است که به هم پیچیده شده اند، سطح انعطاف پذیری آن بسیار کم است اما جریان هدایت برق بسیار قوی و مناسبی دارد و به همین دلیل اصلی ترین کاربرد آن در پروژه های صنعتی است.

4 . کابل افشان

این نوع کابل دارای چندین سیم تک رشته افشان است که تفاوت اصلی آن با کابل مفتول در میزان انعطاف پذیری آن است، به این صورت که کابل افشان سطح انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد و بیشترین موارد استفاد از آن در محیط های صنعتی و مکان هایی است که هیچ نوع تنش مکانیکی و فیزیکی نداشته باشد.

5 . کابل زمینی

این نوع کابل نصب ثابتی دارد و بیشترین کاربرد آن در محیط های صنعتی و درون ساختمان ها است و دلیل آن مقاومت بالای آن در مکان های خشک و مرطوب است.

6 . کابل زره دار

این نوع کابل دارای یک لایه اضافی برای بالا بردن میزان مقاومت در مقابل هر نوع فشار فیزیکی و آسیب مکانیکی است و به همین دلیل به  آن کابل مسلح نیز گفته می شود.

7 . کابل شیلد دار

این نوع کابل مورد استفاده در سیستم های کامپیوتری است و دلیل آن وجود یک لایه محافظتی برای اطلاعات عبوری است که برای حفظ امنیت اطلاعات تهیه شده است، به تعریفی دیگر می توان گفت دارای نویز گیر است.

8 . کابل فویل دار

این نوع کابل نیز همچون کابل شیلددار داری لایه نویز گیر است با این تفاوت که در این نوع کابل جهت گرفتن نویز و بالا بردن سطح حفاظتی به جای شیلد از فویل استفاده شده است.

9 . کابل فرمان

این نوع کابل برای منتقل کردن اطلاعات آنالوگ و دیجیتال به کار برده می شود.

10 . کابل فشار قوی

این نوع کابل برای منتقل کردن انرژی الکتریکی در سیستم هایی به کار برده می شود که نیاز به ولتاژ قوی دارند و بیشترین کاربرد این نوع کابل ها استفاده در نیروگاه های برق جهت منتقل کردن برق به شبکه مرکزی است.

چرا شناخت انواع سیم و کابل برای برق کاران مهم است؟

همانطور که می دانید بخشی از پروژه های ساختمان سازی مربوط به قسمت برق کشی ساختمان است که هر برقکاری در طی جریان فرآیند برق کشی ساختمان با آن در ارتباط است و می بایست از طریق انواع سیم ها و کابل های مختلف با شرایط و ویژگی های متفاوت بهترین نوع را برای استفاده در مواردی همچون برق کشی سیستم های روشنایی، برق کشی کلید و پریز ها، برق کشی سنسورهای امنیتی و حسگرها، برق کشی آیفون های تصویری، سیم کشی سوکت های خط تلفن و ... را انتخاب و به کار ببرد.

اما تمامی این موارد نیاز به دقت در انتخاب قطر سیم مناسب، تعداد رشته و میزان انتقال برق با ولتاژ مناسب است که لازمه آن شناخت انواع و سیم و کابل است تا بتوان بهترین نوع را انتخاب و در برق کشی ها استفاده کرد، در غیر این صورت و در شرایطی که برق کار آشنایی کافی با انواع سیم و برق را نداشته باشد و نتواند نوع مناسب تر را برای منتقل کردن جریان برق برای کاربرد های متفاوت را تشخیص دهد سیم کشی با مشکل اتصالی و قطعی مواجه خواهد شد که نیازمند سیم کشی مجدد و صرف هزینه بیشتر خواهد شد. از همین رو لازم است که برقکارها با انواع سیم و کابل آشنایی کامل داشته باشند.

قیمت انواع سیم و کابل

همانطور که متوجه شدید انواع سیم و کابل دارای ویژگی های ساختاری و کاربردی متفاوتی هستند که قیمت گذاری آن های نیز با توجه به این موارد تعیین می شود. برای آگاهی از قیمت های می توانید به سایت های معتبر مراجعه نمایید.

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد