کلید بای پس چیست؟

کلید بای پس چیست؟

دنیای الکترونیک که امروزه مبنای انجام بسیاری از کارها قرار گرفته است از تجهیزات و قسمت های مختلفی تشکیل می شود که در نهایت یک سیستم را ایجاد می کنند. هر قطعه الکترونیکی وظایف و کاربردهایی دارد که آشنایی با آن در زمان تهیه قطعه بسیار کاربردی است. کلید بای پس نیز یکی از همین قطعات است که در سیستم های یو پی اس به کار گرفته می شود، بنابراین در این محتوا به دلیل اهمیت این کلید در سیستم های مختلف سعی داریم به بررسی این موضوع که کلید بای پس چیست بپردازیم تا بیشتر با کلید بای پس و انواع آن آشنا شویم. با ما همراه باشید.

معرفی کلید بای پس

به طور معمول کلید بای پس در مدارهای قدرت به کار گرفته می شود و در واقع یک مدار فرعی را ایجاد می کند تا در صورت نیاز قسمتی از مدار حذف شود. به طور ساده تر کلید بای پس در سیستم های یو پی اس به کار می روند و این سیستم دارای قسمت های مختلفی است که در پاره ای از اوقات مانند تعمیرات، تعویض قطعات نیازمند آن است که جریانی از برخی از قسمت های سازنده آن عبور نکند، برای انجام این کار می توان روش های مختلفی را به کار برد که سه مورد از این روش ها به صورت زیر است:

 1. شبکه را کاملا بی برق کنیم و سپس کار مورد نظر را روی آن انجام دهیم.
 2. از کلید بای پس استفاده کنیم.
 3. تعدادی کلید برای هر کدام از قسمت های مدار تعبیه کنیم.

تا این قسمت متوجه شدیم که سیستم یو پی اس وظیفه تولید برق بدون قطعی را دارد، بنابراین به بررسی موارد فوق می پردازیم تا بتوانیم با توجه به شرایط گزینه مناسب تر را انتخاب نماییم:

 • روش اول: این روش کل مدار را بدون برق می کند در نتیجه هزینه های سنگینی را به بار خواهد آورد چرا که باید خط تولید برای مدتی از کار بیفتد، البته این روش برای زمانی که تعمیرات خارج از زمان تولید باشد می تواند به کار گرفته شود اما اگر در حین کار قسمتی از سیستم دچار نقص شود این روش پیشنهاد نمی شود.
 • روش دوم: در این روش که باید تعدادی کلید در مدار به کار گرفته شود سبب بالا رفتن هزینه ها می شود، زیرا تجهیزاتی چون سیم نیز در این موارد به کار گرفته می شود که هزینه دارد همچنین نحوه و ترتیب قرار گرفتن کلید ها بسیار مهم است و اشتباه در آن می تواند منجر به حادثه هایی وحشتناک شود.
 • روش سوم: دو روش دیگر هر کدام معایبی داشتند که استفاده از آن ها در بیشتر مواقع توصیه نمی شود، اما کلید بای پس مشکلات دو روش قبلی را ندارد و باعث می شود که سیستم یو پی اس کار خود را به درستی انجام دهد چرا که این کلید در مدارهایی که یک مسیر فرعی و اصلی در آن ها وجود دارد وقفه ی بدون قطع برق را ایجاد می کند و در هر لحظه از زمان قسمت هایی از مدار را که لازم نیست از مدار خارج می کند.

سیستم یو پی اس و کلید بای پس

سیستم یو پی اس یک دستگاه است که در بیشتر ادارات می توانید آن را در کنار کامپیوتر ها ببینید زیرا وظیفه ی این دستگاه این است که در زمانی که مشکلی در ولتاژ برق به وجود می آید دستگاه ها بتوانند بدون هیچ وقفه ای به کار خود ادامه دهند و دستگاه ها را از آسیب های احتمالی حفظ می کنند.

مزیت کلید بای پس

همان طور که گفته شد این کلید ها در یو پی اس به کار می روند اما باید دانست که کلید بای پس قسمت اصلی مدار یو پی اس نیست و می توان آن ها را به کار گرفت یا نگرفت اما در نظر داشته باشید که یو پی اس هایی که کلید بای پس دارند بهتر هستند، زیرا این کلید ها سبب می شوند که در زمان تعمیر یو پی اس نیاز به خاموش شدن دستگاه نباشد و از هزینه ها و ضررهای احتمالی جلوگیری کنید.

انواع کلید بای پس

کلید های بای پس دارای دو نوع دستی و خودکار یا اتوماتیک هستند که در زیر به معرفی آن ها خواهیم پرداخت:

 • کلید بای پس دستی: کلید بای پس دستی در مواردی به کار گرفته می شوند که سیستم یو پی اس دچار آسیب شده باشد بنابراین با روشن کردن کلید بای پس دستی یو پی اس به ورودی منبع تغذیه وصل می شود.
 • کلید بای پس اتوماتیک یا خودکار: نوع اتوماتیک بای پس برخلاف دستی آن زمانی که امکان آسیب رسیدن به سیستم یو پی اس باشد خود عمل کرده و سیستم را از خطر حفظ می کند به این صورت که خود و ورودی برق شهر را به خروجی متصل می کنند.

آیا سیستم یو پی اس دارای کلید بای پس است یا خیر؟

برای آن که متوجه شوید یک سیستم یو پی اس دارای کلید بای پس است یا خیر کافی است به دو مورد زیر توجه کنید:

 1. کاتالوگ محصول خریداری شده را مطالعه کنید چرا که اگر کلید بای پس داشته باشد در آن نوشته شده است.
 2. مشاهده و مطالعه برچسبی که بر روی سیستم یو پی اس قرار دارد می تواند مشخص کند که مجهز به کلید بای پس است یا خیر.

توجه داشته باشید که کلید بای پس را از مراکز و سایت های معتبر خریداری کنید تا از کیفیت آن اطمینان پیدا کنید. کلیدهای بای پس خارجی را خود باید تهیه و خریداری کنید اما یو پی اس های آنلاین دارای این کلید هستند و نیازی به خریداری آن ها نیست.

خرید کلید پای پس و سیستم یو پی اس

همان طور که در این محتوا ذکر شد کلید های بای پس از قطعات الکترونیکی هستند که بسیار در مدارهای قدرت و الکتریکی مهم هستند چرا که از آسیب رسیدن به سیستم ها جلوگیری می کند و هزینه هایی که ممکن است است به خاطر خرابی یا تعمیرات برای صاحبان کار به وجود آید را به حداقل کاهش دهد. شرکت های زیادی در این زمینه فعالیت می کنند و آن ها را به مردم عرضه می کنند اما باید دانست که به هر برندی نباید اعتماد کنید و از کیفیت کلید بای پسی که خریداری می کنید کاملا مطمئن باشید تا مدار شما از آسیب ها  حفظ شود.

 

ارسال نظر
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد