کابل افشان نرم چیست؟

ر این مقاله قصد داریم به این موضوع که کابل افشان نرم چیست بپردازیم، همچنین در مورد ویژگی های کابل افشان نرم و سپس در مورد کاربرد کابل افشان نرم نکاتی را شرح خواهیم داد. چنانچه قصد خرید کابل افشان نرم برای اجرای پروژه ی خود را داریداین مقاله را بخوانید

کابل افشان نرم چیست؟

به طور معمول کابل ها به سه نوع کابل افشان، کابل نیمه افشان و کابل مفتولی تقسیم می شوند. که یکی از پرکاربردترین آن ها به دلیل سطح انعطاف پذیری که دارد کابل افشان نرم است.

به هیمن دلیل در این مقاله قصد داریم به این موضوع که کابل افشان نرم چیست بپردازیم، همچنین در مورد ویژگی های کابل افشان نرم و سپس در مورد کاربرد کابل افشان نرم نکاتی را شرح خواهیم داد. چنانچه قصد خرید کابل افشان نرم برای اجرای پروژه ی خود را دارید، لازم می دانیم در ابتدا محتوای تهیه شده ی زیر را مورد مطالعه قرار داده و سپس جهت خرید کابل اقدام نمایید.

تعریف کابل افشان نرم

کابل افشان نرم اسم دیگر کابل افشان است که از کنار هم قرار گرفتن چند رشته سیم و سپس ایجاد یک روکش عایق برای آن به دست می آید. دلیل این نام گذاری و استفاده از کلمه نرم برای این نوع کابل بالا بودن سطح انعطاف پذیری آن است که می توان آن در هر نوع محیطی با هر نوع خمش و پیچشی در محل نصب به کار برد و از مقدار کارآیی آن و همچنین طول عمر آن نیز کاسته نشود. در واقع کابل افشان بیشتر از یک سیم تشکیل می شود، جنس رسانایی که در ساخت کابل افشان به کار می رود، مسی است چرا که رسانایی مس از هر نوع هادی دیگر بیشتر است و با توجه به دلیل انعطاف پذیری بالایی که در این نوع کابل وجود دارد و همچنین مقاومت بالایی که برای عبور جریان برق دارند، در موارد زیادی به کار می رود، که در زیر به شرح ویژگی ها و کاربرد آن خواهیم پرداخت.

ویژگی های کابل افشان نرم

از جمله ویژگی های کابل افشان نرم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. انعطاف پذیری بالا: یکی از ویژگی های کابل افشان نرم، انعطاف پذیر بودن بالای آن است چرا که این کابل ها را به راحتی می توان خم کرد و یا به شکل دلخواه در آورد.
 2. دوام بالا در کابل افشان نرم: به دلیل همان خاصیت انعطاف پذیر بودن کابل افشان که در بالا به آن اشاره شد، این نوع کابل دچار شکستگی و یا خرابی نمی شود، به همین خاطر برای مدت طولانی می توان از این کابل استفاده کرد، چرا که طول عمر این نوع از کابل ها زیاد است.
 3. مقدار ولتاژ عبوری از کابل: کابل افشان نرم، توانایی عبور دادن ولتاژ را در یک رنج مشخص دارد. در این نوع کابل، ولتاژ های بیشتر از 300 ولت و کمتر از 500 ولت عبور داده می شود.
 4. مقدار مقاومت ویژه: مقاومت ویژه در کابل افشان در سطح بالایی قرار دارد و اگر بخواهیم مقدار آن را با دیگر کابل ها مقایسه کنیم، می توانیم بگوییم که مقاومت ویژه ی کابل افشان از سایر کابل ها بالا تر است.
 5. ایجاد میدان مغناطیسی: جریان عبور داده شده از کابل افشان نرم، باعث به وجود آمدن یک میدان مغناطیسی در اطراف کابل می شود. با توجه به بالا بودن مقدار مقاومت ویژه ی این کابل، اندازه ی میدان مغناطیسی تولیدی توسط کابل پایین است و در مقایسه با سایر کابل ها، می توان گفت که میدان مغناطیسی کابل افشان از میدان مغناطیسی دیگر انواع کابل ها کمتر است.
 6. جنس کابل افشان: همان طور که گفتیم، کابل افشان از مجموع چند سیم تک رشته به همراه یک عایق تشکیل شده است. جنس عایق استفاده شده در کابل افشان از مس است چرا که رسانایی مس از آلومینیوم بیشتر و این موضوع باعث بالا بردن توان کابل در جریان عبور می شود. جنس عایق استفاده شده برای کابل افشان نیز از جنس یو پی وی سی است که بتواند مقاومت در برابر جریان را در سطح بالایی نگه دارد.
 7. شدت جریان عبوری از کابل افشان نرم: کابل افشان توانایی عبور دادن شدت جریان مشخصی را دارد، اما اگر بخواهیم یک مقایسه انجام دهیم باید برای دو سطح مقطع یکسان این قیاس را بیان کنیم. حال اگر برای دو سطح مقطع یکسان از کابل افشان و سیم استخوانی بخواهیم مقایسه ای انجام دهیم، می توانیم بگوییم شدت جریان عبوری از کابل افشان کمتر است، زیرا همان طور که گفتیم، مقاومت ویژه ی کابل افشان بیشتر است و جریان عبوری از کابل با مقاومت ویژه رابطه عکس دارد.
 8. نحوه ی به کارگیری: چون کابل های افشان نرم دارای انعطاف پذیری بالا و همچنین نرمی زیاد هستند، باید از آن ها در فاصله های کمتر مورد استفاده قرار داد، چرا که کارایی آن ها در فاصله های بیشتر، پایین می آید. به طور مثال، در سیم کشی منازل می توان از این نوع کابل بهره گرفت.

کاربرد کابل افشان نرم

 • استفاده در تابلو فرمان: کابل افشان در واقع یک نوع رابط است که می تواند جریان را از یک محل به محل دیگر منتقل کند. به همین خاطر از این نوع کابل در تابلو های فرمان استفاده می شود.
 • استفاده در ماشین آلات: همان طور که می دانید، کابل افشان نرم دارای انعطاف پذیری بالایی است، به همین خاطر از این کابل برای سیم کشی برخی از ماشین آلات که به عبور جریان احتیاج دارند، استفاده می شود.
 • به کار گیری به صورت توکار: یکی از مزیت های استفاده از کابل افشان این است که می توان از این کابل به صورت توکار استفاده کرد، چرا که به کار گیری کابل افشان در زیر گچ و یا لوله های مخصوص مشکلی را ایجاد نمی کند.
 • به کار گیری کابل افشان در وسایل برقی: از آن جایی که جنس هادی استفاده شده در کابل افشان، مسی است و این کابل قدرت عبور جریان را دارد، از این کابل در سیم کشی وسایل برقی ضروری هم استفاده می شود.
 • استفاده در سیستم های روشنایی: به دلیل تحمل ولتاژ بالا در این نوع کابل، می توان از آن برای سیستم های روشنایی که احتیاج به رسانای قوی دارند نیز استفاده کرد.
 • استفاده در مسیر های به نسبت کوتاه: چون جنس کابل های افشان، نرم است، باید از آن ها در مسیر های کوتاه استفاده شود، مثلا برای سیم کشی یک ساختمان مسکونی یا تجاری، نه سیم کشی یک کارخانه ی بزرگ.
 • استفاده در پمپ شناور چاه: به دلیل ویژگی های خاص کابل افشان، مانند انعطاف پذیری و مقاومت بالا، از این نوع کابل برای انتقال انرژی در پمپ های شناور چاه که به وسیله ی برق کار می کنند، استفاده می شود.
 • ممنوعیت استفاده از کابل افشان در موتور: در کارکرد موتور، عایق ها به صورت جدا از هم قرار می گیرند و به همین خاطر فضای موتور بیشتر می شود. در این صورت پیشنهاد می شود که از کابل افشان در موتور استفاده نشود.
 • استفاده در صنعت: در قسمت های مختلف صنعت و کارکرد های آن به کابلی برای تامین انرژی احتیاج است که قابلیت شکل پذیری بالایی داشته باشد و این ویژگی در کابل افشان به خوبی دیده می شود، به همین خاطر در بخش های تاسیساتی از این نوع کابل استفاده می شود.

انواع کابل افشان نرم

با توجه به کاربردهای متفاوتی که برای کابل افشان نرم شرح داده شد می توان فهمید که انواع گوناگونی نیز دارد که در زیر به شرح انواع آن خواهیم پرداخت :

 • کابل افشان سبک

این نوع کابل بیشترین کاربرد را در مصارف ساختمانی و سیستم های الکتریکی چون کامپیوتر، تلویزیون، دوربین های مداربسته و... را دارد که خود به دو نوع زیر تقسیم بندی می شود:

 1. 1. کابل افشان گرد
 2. 2. کابل افشان تخت
 • کابل افشان قدرت

این نوع کابل که توانایی انتقال ولتاژ بیشتری از جریان الکتریکی در شرایط سخت را دارد دارای ویژگی های بارزی است و بیشترین کاربرد را در تجهیزات برقی، استفاده در محیط های باز و همچنین داخل تونل ها و استخر  را دارد، که در زیر به ویژگی های این کابل که موجب کاربری بودن آن در شرایط محیطی خاص می شود اشاره خواهیم کرد:

 • هادی از جنس مس
 • دارای گرافیک بر روی هادی کابل
 • دارای عایق منحصر به فرد
 • دارای شیلد کابل
 • دارای روکش نهایی کابل
 • دارای ارمور کابل
 • کابل افشان آلومینیومی

این کابل به دلیل استفاده از جنس مس در ساختار آن دارای قیمت بیشتری در مقایسه با سایر انواع کابل های افشان است، اما به دلیل جنس آن دارای مقاومت بسیار بالایی در مقابل خوردگی ها، فشار و ..‌ است، که قابلیت بازیافت را نیز دارد، اما در حال حاضر به دلیل قیمت بسیار بالای مس تولید کننده های در فکر جایگزین کردن فلز آلومینیوم به جای فلز مس در تولید این نوع کابل دارند‌.

قیمت کابل افشان نرم

در قیمت گذاری کابل افشان نرم همچون هر محصول و کالای دیگری عوامل بسیار زیادی تاثیر تاثیر دارد، به طور معمول و به دلیل برخی شرایط نمی توان قیمتی ثابت برای کابل افشان نرم در نظر گرفت و ارائه داد. زیرا برخی دلایل وجود دارد که می تواند قیمت ها را به صورت روزانه تغییر دهد. از جمله مهم ترین عواملی که بیشترین میزان تاثیر گذاری را در قیمت گذاری سیم و کابل دارد سطح کیفیت و استاندارد آن ها است، که با توجه به بالا یا پایین بودن سطح کیفی و همچنین درجه مرغوب بودن کابل قیمت گذاری انجام می شود، علاوه بر این مورد گزینه های دیگری نیز در این امر بی تاثیر نیستند و گاهی می‌توان گفت حتی سطح تاثیر گذاری آن ها در قیمت گذاری بسیار بیشتر نیز خواهد بود، از جمله این عواملی که گاهی به طور مستقیم و برخی نیز به طور غیر مستقیم در قیمت گذاری ها موثر هستند به شرح زیر می باشند:

 • اندازه قطر کابل افشان
 • مقدار قدرت و ولتاژ کابل افشان
 • نوع روکش و محافظ کابل افشان
 • برند شرکت تولید کننده کابل افشان
 • روش خرید کابل افشان
 • مقدار متراژ مورد نیاز کابل افشان
 • نوع کاربرد کابل افشان
 • نوع کابل افشان مورد نیاز
 • نوسانات بازار و تغییر نرخ دلار

همانطور که گفته شد این موارد تمام گزینه های هستند که گاهی به صورت مستقیم و یا گاهی به صورت غیر مستقیم می توانند بر روی نحوه قیمت گذاری و تغییر روزانه قیمت بسیار تاثیر داشته باشند. همانطور که می دانید این روزها به دلیل شرایط کشور نرخ کالاها به صورت روزانه در حال تغییر است و بیشترین سطح تغییرات مربوط به قیمت دلار و بالا رفتن مواد اولیه تولید کابل است.

اگر همچنان قصد دارید از قیمت دقیق و به روز انواع کابل اطلاع پیدا کنید، می توانید با مراجعه به سایت های معتبر فروش سیم و کابل لیست دقیق قیمت ها را مشاهده کنید.

خرید کابل افشان نرم

به طور معمول شرایط و روش های مختلفی جهت خرید کابل افشان نرم و سایر کابل های مورد نیاز برای استفاده در برق کشی وجود دارد که در این خصوص می توان به دو روش حضوری و غیر حضوری اشاره کرد:

 • روش حضوری مراجعه به مراکز و نمایندگی های فروش لوازم الکتریکی است که شما می‌توانید از آن طریق خریدی مناسب با نیاز خورد داشته باشید، اما نکته ای که حائز اهمیت است صرف وقت و هزینه بالا جهت جابه جایی است.
 • در روش غیر حضوری اما این مشکلات وجود نخواهد داشت و بدون نیاز به صرف وقت و گشتن در مراکز خرید می توانید به سادگی و با چند کلیک انواع کابل افشان نرم را با کیفیت عالی و سطح استاندارد در انواع برند های مختلف انتخاب و خریداری نمایید و دیگر نگران جاذبه جایی نیز نباشید، زیرا می توانید در محل مورد نیاز کابل خریداری شده خود را تحویل بگیرید‌.

نکته: در انتخاب وب سایت فروش کابل و سیم دقت لازم را داشته باشید تا با افراد سودجو مواجه نشوید و کابل با کیفیت جهت نیاز خود در برق کشی را خریداری نمایید.

ارسال نظر
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد