فیلتر


سیم ارت

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448
1 2

تمامی وسایل و تجهیزاتی که دارای نیروی الکتریکی و یا جریان برق هستند، ممکن است روزی دچار نشتی شوند. از این رو به منظور جلوگیری از برق گرفتگی ناشی از آن، از یک رابط یا سیم اتصال به زمین استفاده می شود. در این مقاله مقصود ما برطرف سازی ابهامات شما در رابطه با سیم ارت و آموزش ساخت و طریقه استفاده از آن ها به شما عزیزان است. علم به این مطالب می تواند به شما کمک کند تا از آتش سوزی و برق گرفتگی ناشی از جریان الکتریسیته در امان بمانید.

سیم ارت چیست؟ روش کار با آن چگونه است؟

تقریبا کلیه وسایل برقی امکان دارد، نشتی الکتریکی پیدا کنند. این نشتی ها معمولا به دلیل موارد زیر اتفاق افتاده می افتد.

 • لختی بخشی از رسانای آن
 • پوسیدگی، خرابی و خراش روکش سیم کشی وسیله برقی
 • هر گونه ضربه احتمالی
 • له شدگی سیم کشی
 • مرطوب شدن بستر

اگر این نشتی ها کنترل نشوند و به سطح خارجی وسایل برقی برسند با تماس دست فرد با وسیله، دچار برق گرفتگی می شود. لذا راه حل این موضوع استفاده از سیم اتصال به زمین است که وظیفه اصلی آن جلوگیری از برق گرفتگی و در بعضی از موارد، آتش سوزی به حساب می آید. به این صورت که پس از برخورد سیم های فاز یا نول دارای نشتی با بدنه وسیله برقی با دست زدن به این وسیله، فرد دچار برق گرفتگی می شود اما با ساخت یک سیستم ارتینگ و انتقال جریان الکتریکی به زمین، می توان این مشکل اساسی را حل نمود.

مشخصات سیم ارت

 • در این سیم ها جریان الکتریکی وجود ندارد.
 • جنس آن ها از فلز مس است.
 • رنگ سیم سبز است.

روش ساخت سیستم ارتینگ

نصب سیم ارت در ساختمان ها به دو روش انجام می شود که به صورت زیر است:

 1. عمق زمین:

???? در این روش ابتدا باید یک چاه ارت به این منظور حفر شود. بهترین مکان برای این کار، معمولا زمین های دارای خاک رس و یا چمن کاری شده مثل باغچه ها است. زیرا، رطوبت کافی برای این کار را تامین می کنند.

???? پس از تعیین نمودن مکان مناسب نوبت به اقدام به حفر چاه می رسد که طبق استاندارد لازم برای این کار، باید قطر چاه در حدود ۱ متر و طول آن از ۴ الی ۸ متر باشد ( این میزان بستگی به دستیابی به مکان مرطوب دارد).

???? صفحه مسی تهیه کرده و با جوش نقره یا برنج یک سیم مسی را به آن متصل نموده تا آماده برای قرارگیری در داخل چاه و محکم نمودن توسط بتن ریزی شود.

???? در گام بعدی حدود ۲۵ لیتر محلول آب و نمک تهیه کرده و به قعر چاه تخلیه و پس از گذراندن مدت زمانی در حدود یک شبانه روز، اقدام به پر کردن آن می نماییم. به این صورت که حدود نیم متر از چاه را با خاکی نرم مانند رس پر کرده، سپس یک لوله پولیکا برای مرطوب کردنش در آن قرار داده و صفحه مسی را در مرکز چاه تعبیه می کنیم و در آخر اقدام به پر کردن بقیه چاه با بتن می نماییم.

 1. سطح زمین:

 این نوع ساخت سیستم ارتینگ به چندین روش صورت می گیرد. اما، متداول ترین راه آن به این صورت است که گودالی به عمق یک متر حفر و یک میله فولادی از جنس مس در آن قرار داده و سیم ارت را به آن متصل می کنیم. سپس با بتون روی میله ها رو پوشش دهی کرده و پس از خشک شدن ملات، اطراف آن را با خاک نرم پر می نماییم. ( روشROD)

نکته: می توان سیم ارت را به شبکه آب نیز متصل  کرد. اما، باید به این نکته توجه کنید که نباید آن را به لوله های فلزی آب یا اسکلت فلزی ساختمان اتصال داد. زیرا، این کار باعث بروز حادثه و برق گرفتگی می ‌شود.

 اکثر وسایل برقی مانند لباس شویی ها، در سیستم داخلی آن ها برای خالی کردن بارهای اضافی وسیله از یک سیم رسانا برای اتصال به زمین استفاده می شود. این امر به این معنی نیست که باید حتما از وسیله به زمین سیم انتقال داده شود. در واقع به این صورت است که با روشن کردن دستگاه، برای تولید جریان مثبت، سیم را به پریز متصل می کنیم و برای برقراری جریان منفی، سیم منفی که بار الکتریکی ندارد، جریان  را به بیرون از وسیله منتقل می کند. در این فرآیند سیستم برقی بدون ایجاد این جریان برقی مثبت و منفی، کار نخواهد کرد که به این سیم منفی به کار رفته در سیستم وسیله برقی، سیم ارت یا اتصال به زمین گویند.

نکته: در یک کابل، سیم قرمز سیم فاز، آبی سیم نول و سبز که جریان برق ندارد سیم ارت است. و در مقابل یکی از سوراخ های پریز برای فاز، یکی برای نول و سوراخ بعدی برای ارت است.

کاربردهای سیم ارت

به منظور جلوگیری از نشتی جریان الکتریکی به سطح خارجی وسایل برقی از سیم های ارت استفاده می شود که برخی از دلایل به کارگیری آن ها به شرح زیر است:

 • ممانعت از بالا رفتن الکتریسیته ساکن
 • به منظور افزایش سطح ایمنی برای حفاظت از افراد و یا دستگاه های موجود در ساختمان
 • برای جلوگیری از برق گرفتگی و آتش سوزی منازل به منظور حفاظت از افراد استفاده می شود.
 • با بالا رفتن سطح ولتاژ، انرژی گرمایی بیشتری تولید می شود. در نتیجه باعث سوختگی عایق سیم خواهد شد. اما، ارت از آسیب دیدن روکش های سیم فاز جلوگیری می کند.
 • جلوگیری از خرابی و از کار افتادن وسایل برقی

نکته: سیم های ارت و نول با وجود شباهت های ظاهری آن ها  و همچنین استفاده نشدن از جریان برق در ساختار این سیم ها، دارای کارایی های متفاوتی هستند و نمی توان از سیم نول بجای ارت استفاده کرد. به این نکته توجه داشته باشید که وجود سیم نول الزامی است. اما سیم ارت تنها درصورت استفاده جهت محافظت بیشتر به کار برده می شود.