فیلتر


سیم مفتولی

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

سیم مفتولی

 رشته های سیمی که از جنس فولاد بیلت ساخته می شوند و با انعطاف پذیری بالا و به صورت کلاف شده یا شاخه ای توسط کارخانه های مفتول سازی عرضه می شوند، سیم مفتولی گویند. این محصولات در انواع مختلف تولید و دارای کاربرد های فراوانی هستند. اگر به دنبال اطلاعاتی در زمینه سیم مفتولی و تمام نکات مرتبط با آن از جمله کاربرد، انواع و قیمت آن هستید، در این مقاله با ما همراه شوید.

تعریف کلی سیم مفتولی

سیم های مفتولی در کارخانه ها به عنوان یک محصول نهایی به وسیله فولاد بیلت یا کم کربن، تحت فرآیند کشش و نورد گرم تولید شده و به صورت خام یا مفتول سیاه، تحویل کارگاه های محصولات مفتولی داده می شوند. در این اماکن آن ها را با آلیاژهای مختلف، پوشش دهی کرده (مانند گالوانیزه شدن با فلز روی، آنیل شدن، روکش شدن با پی وی سی و... ) و به صورت کلاف در می آورند تا به دست مشتری برسند. این سیم ها دارای سطح مقطعی از ۰٫۴ تا ۴ میلی متر هستند و توسط گرید های فولادی ساخته می شوند که هر گرید دارای مقدار کمی کربن و آلیاژهای دیگر است که این امر باعث می شود سیم های مفتولی از نظر عناصر سازنده، دارای انواع مختلفی باشند.

برخی از ویژگیهای فنی سیم مفتولی

 • دارای سطح مقطع ای بین ۰٫۴ تا ۴ میلی لیتر هستن.
 • جنس اصلی آن ها فولاد کم کربن است. اما، مقادیری از آلیاژهای منگنز، فسفر، گوگرد، سیلیسیوم، کروم و...نیز در ترکیبشان وجود دارد.
 • دارای انعطاف پذیری نسبتا بالایی هستند.

طریقه ساخت سیم مفتولی

این محصولات را به لحاظ  طریقه ساخت به دو نوع تقسیم می کنند که شامل موارد زیر می شود:

 • مفتول فابریک: این دسته از سیم ها را بلافاصله پس از تولید به روش نورد گرم در کارخانه، مستقیما به بازار عرضه می کنند و هیچ فرایند دیگری روی آن ها صورت نمی گیرد.
 • مفتول کششی: در این فرایند بر روی بیلت های فولادی نرم به وسیله دستگاه قالب و پرس، نورد سرد کششی انجام می دهند. میزان کشش سرد این فلز ها به ضخامت مفتول بستگی دارد یعنی اگر بخواهیم نازک تر شود، باید آن را بیشتر بکشیم. این نوع سیم ها را مفتول نورد شده نیز می‌ گویند.

برخی از انواع سیم های مفتولی

سیم های مفتولی را بر اساس جنس آنها به چندین دسته تقسیم می کنند که به شرح زیر هستند:

 1. سیم مفتول سیاه یا فابریک:

این نوع محصولات را از فولاد کم کربن تولید می کنند که دارای قابلیت خم و راست شدن و انعطاف بالا هستند و در آرماتوربندی و بستن قطعات کاربرد فراوانی دارند. مفتول های سیاه دارای مقاومت کمی در برابر خوردگی و فرسایش هستند و به راحتی در مجاورت هوا  اکسیده و دچار زنگ زدگی می شوند. زیرا، به دلیل نداشتن هیچ گونه پوششی به عنوان عایق، بسیار حساس هستند. ( این سیم ها را براساس سایز آن ها در مصارف گوناگون به کار می برند.(

 1. سیم مفتول گالوانیزه:

سیم های مفتولی سیاه را، توسط پوشش دهی با فلز روی به صورت گالوانیزه در می آورند که از آن ها بیشتر در مناطق مرطوب استفاده می شود. زیرا، دارای مقاومت خوبی در برابر هوا و شرایط محیطی هستند و به آسانی دچار فرسایش و خوردگی نمی‌ شوند. مفتول های گالوانیزه را به دو دسته گرم و سرد تقسیم می کنند که به طور کلی مقاومت گالوانیزه های گرم از سرد بیشتر است. زیرا، نوع گرم آن با پوشش دهی فلز روی مذاب تولید می شود و این امر باعث آن شده که سطح مفتول تا عمق بیشتری توسط فلز روی پوشش دهی شود. اما گالوانیزه های سرد به واسطه آبکاری سیم مفتول سیاه طی فرایند الکترولیت  به وجود می آیند و همین سبب می شود که سطح مفتول تا عمق کمتری توسط فلز روی عایق شود.

 1. سیم مفتول روکش پی وی سی:

این نوع محصولات با پوشش دهی مفتول های فابریک با عایق پی وی سی به وجود می آیند. عایق بندی آن ها را در برابر خوردگی و فرسایش محافظت می کند و باعث می شود که قابلیت کششی و خم و راست شدن مفتول سیاه چندین برابر شود.

 1. سیم مفتول استینلس استیل:

این مدل سیم ها را نگیر یا غیر مغناطیس نیز می‌گویند، زیرا به واسطه جنس استیل آن ها خاصیت مغناطیسی ندارد. این فلزات دارای ویژگی های ضد خوردگی و فرسایش هستند. از این رو در مکان های مرطوب از آن ها استفاده می شود و ضد زنگ بودن و دوامشان ، دلیلی برای قیمت بالای این محصولات  نسبت به سایر مدل های آن است.

کاربرد سیم های مفتولی

این سیم ها به واسطه ی جنس بسیار منعطفی که دارند، دارای کاربردهای متفاوتی هستند که با توجه به جنس مواد تشکیل دهنده آن ها هر یک، کارایی متفاوتی نیز دارند. در واقع باید گفت که آن ها را براساس کارایی انتخاب می کنند. اما، اگر بخواهیم به طور کلی این موارد را بیان کنیم، برخی از کاربردهای سیم مفتولی به صورت زیر است:

 • استفاده در تولید انواع توری ها
 • استفاده در تولید انواع سیم های خاردار ( هم به عنوان سیم و هم به عنوان خارهای آن)
 • استفاده از آنها در آرماتور بندی
 • جهت بستن قسمت های مختلف قالب های بتن ریزی
 • تولید انواع سیم جوش برای جوشکاری ساختمان
 • استفاده در تولید انواع فنر ها
 • بستن رابیتس گالوانیزه

خرید و قیمت سیم های مفتولی

از آن جایی که سیم های مفتولی را از فولاد تولید می کنند و همچنین برای عایق کاری و روکش آن از آلیاژهای مختلف استفاده می شود. قیمت آن ها با توجه به نوسانات بازار فلزات، متفاوت است و برای هر نوع قیمت ها متغیر خواهد بود. سیم های مفتولی را بر اساس کلاف وزن می نمایند. لذا، جهت خرید این محصولات، وزن کلاف ها مطرح بوده که هر سایز از این سیم ها، دارای کلافی با وزن معین است.